Ile grozi za posiadanie broni (§ 2 art. 263 k.k.)?

ile grozi za posiadanie broni

Nielegalne posiadanie broni lub zamiar jej nabycia uznawane są za przestępstwo przeciwko porządkowi publicznemu unormowane w paragrafie 2 artykułu 263 kodeksu karnego. Sprawdź, ile grozi za posiadanie broni!

Aby posiadać w Polsce broń palną lub amunicję do niej, konieczne jest pozwolenie. Jego brak uniemożliwia dysponowanie takim sprzętem. Jeśli jednak odważysz się nielegalnie posiadać broń lub ujawnisz taki zamiar, to będziesz podlegał karze pozbawienia wolności. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, ile grozi za posiadanie broni!

Ile grozi za posiadanie broni – § 2 art. 263 k.k.

Kwestia nielegalnego posiadania broni została unormowana w paragrafie drugim artykułu 263 kodeksu karnego. Zgodnie z nim: ,,Kto bez wymaganego zezwolenia posiada broń palną lub amunicję, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8″.

Co ważne, istotne części broni i amunicji, takie jak: lufa, zamek, szkielet broni, spłonka czy proch, również uznaje się za broń lub amunicję. Praktyka pokazuje jednak, że ich posiadanie wiąże się z niższym wymiarem kary niż posiadanie całej broni w komplecie.

Uznaje się, że im krótszy czas posiadania broni, tym niższa szkodliwość czynu, a więc i niższa kara. Na wymiar kary ma też wpływ rodzaj i ilość posiadanej amunicji. Nie zapominaj jednak, że nawet posiadanie jednej sztuki amunicji jest już przestępstwem.

Czym jest nielegalne posiadanie broni?

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 13. sierpnia 1993 roku, za posiadanie broni palnej lub amunicji jest nie tylko samo posiadanie, ale również zamiar ich nabycia, nawet jeśli rzeczy te nie miałyby być własnością osoby posiadającej broń. Nie jest zabronione wzięcie broni palnej lub amunicji do ręki, żeby ją potrzymać, ale już jej noszenie przy sobie tak.

Przeczytaj:  Ile grozi za molestowanie (art. 197 k.k.)?

Podsumowując, odpowiedź na pytanie, ile grozi za posiadanie broni nie jest jednoznaczna. Wymiar kary wynosi od 6 miesięcy do 8 lat i jest uzależniony od czasu, ilości i rodzaju posiadanej broni lub amunicji.

Zobacz także:

Gabriel Kowalczyk
Student ostatniego roku prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie na wydziale Prawa i Administracji. W tygodniu po zajęciach pracuje jako stażysta w kancelarii prawnej, a w weekendy udziela korepetycji z angielskiego. W wolnym czasie czyta książki i wychodzi z przyjaciółmi na miasto.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *