Ile grozi za zabicie psa? Zabicie zwierzęcia, drażnienie czy bicie to formy znęcania. Sprawca takiego czynu ponosi odpowiedzialność karną. Przeczytaj, ile grozi za to przestępstwo.
Ile grozi za zabicie psa? Prawo karne odnośnie praw zwierząt to regulacje zawarte w Ustawie o ochronie zwierząt. Zgodnie z nią każde zwierzę wymaga humanitarnego traktowania. Jeśli sprawca popełnił przestępstwo uwzględnione w katalogu czynów zabronionych, zawiadomienie można zgłosić na policję, do straży miejskiej, do inspekcji weterynaryjnej albo do instytucji, która statutowo zajmuje się ochroną zwierząt.
Zabicie psa jako przestępstwo ze szczególnym okrucieństwem
Znęcanie się nad zwierzętami, a w tym zabicie zwierzęcia, w Polsce traktowane jest jako przestępstwo, a nie wykroczenie. Przez znęcanie się rozumiane jest zadawanie bólu i cierpienia oraz świadome dopuszczanie do tego. Sprawca, który nie respektuje praw zwierząt, popełnia przestępstwo, o którym mowa w art. 6 ust. 1.
Znęcanie ma zamiar bezpośredni, dlatego u oskarżonego należy stwierdzić świadomość i wolę takiego czynu. Katalog zachowań wskazujących na znęcanie się nad zwierzętami obejmuje takie czyny jak m.in.:
- umyślne zranienie lub okaleczenie;
- złośliwe straszenie i drażnienie;
- bicie twardymi i ostrymi przedmiotami.
Ile grozi za zabicie psa – kary za znęcanie nad zwierzętami
Ile grozi za zabicie psa w Polsce? Znęcanie się nad zwierzętami to przestępstwo, którego nie uwzględnia Kodeks karny – podstawa odpowiedzialności karnej to Ustawa o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 r. (art. 35). Wobec tego, kto zamierza zabijać, uśmiercać lub dokonywać uboju naruszając art. 6, 33 i 34, sąd może orzec karę pozbawienia wolności do lat 3. Jak wskazuje art. 6 § 1, taki sam wymiar kary przewidziany jest za znęcanie się nad zwierzętami. Jeśli sprawca (§ 1 lub 1a) działa ze szczególnym okrucieństwem, wymiar kary wynosi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.
Wobec sprawcy sąd może orzec przepadek zwierzęcia lub bezwzględny zakaz posiadania zwierząt. Ustawodawca wobec skazanego przewidział także nawiązkę w wysokości od 1000 złotych do 100 000 złotych (na cel związany z ochroną praw zwierząt). Jeśli postępowanie zostanie umorzone, sąd może zarządzić zakaz posiadania określonego rodzaju lub wszelkich zwierząt do lat 2.
Zobacz także:
- Ile grozi za zabicie człowieka – zabójstwo z art. 148 kk w polskim prawie karnym
- Ile grozi za wyłudzenie pieniędzy – czym jest przestępstwo przeciwko mieniu (art. 286 k.k.)
- Ile lat grozi za aborcję – art. 152 Kodeksu karnego
- Ile grozi za posiadanie narkotyków – jakie kary za posiadanie i handel, rodzaj narkotyków a wymiar kary
- Ile grozi za nieumyślne spowodowanie śmierci (art. 155 k.k.)?
- Ile grozi za posiadanie marihuany – jaka kara za narkotyki?