Dyskryminacja w pracy ze względu na wygląd. Czy choroby dermatologiczne mogą być przeszkodą w znalezieniu pracy?

Dyskryminacja w pracy ze względu na wygląd

Wygląd zewnętrzny jest istotny i bezpośrednio wpływa na opinie innych. Niemniej jednak w życiu zawodowym nigdy nie powinien być przyczyną dyskryminacji. Sprawdź nasze rady i poznaj prawa każdego pracownika. 

Czym jest dyskryminacja ze względu na wygląd?

Dyskryminacja ze względu na wygląd jest zjawiskiem bardzo powszechnym. Pierwsze objawy kategoryzowania osób znajdujących się w otoczeniu pojawiają się już we wczesnym dzieciństwie. 

Ze względu na obowiązujące kanony piękna, nieosiągalne dla większości osób, atrakcjonizm wpływa nie tylko na prywatne sfery życia, ale również zawodowe. 

Propaganda idealnej sylwetki oraz cery czy włosów powoduje, że osoby mające nadwagę, wypryski na twarzy czy jakiekolwiek niedoskonałości są oceniane gorzej. Zarówno pod względem atrakcyjności, jak i kompetencji. 

Jeśli jednak dyskryminacja prowadzi do problemów w pracy, pogardy czy nierówności płacowych, może być podstawą do walki o swoje prawa. Osoby dopuszczające się tego typu przewinień muszą liczyć się z możliwymi konsekwencjami prawnymi. 

Jakie kryteria nie mogą pojawić się w ogłoszeniu o pracę? 

Ogłoszenie o pracę może zawierać wszelkie niezbędne wymagania, oferowane warunki oraz konieczne kompetencje, którymi powinien wykazywać się potencjalny pracownik. 

Niemniej jednak pracodawca nie ma prawa oczekiwać pewnych specjalnych kryteriów. Kluczową kwestią jest płeć oraz wiek. Z tego względu szanse na pracę będą miały wszystkie osoby mające odpowiednie wykształcenie oraz doświadczenie. Również religia oraz przekonania polityczne nie mogą być kryterium branym pod uwagę w trakcie rekrutacji. 

Ogłoszenia zawierające oczekiwania względem wieku i aparycji także są niedopuszczalne. 

Przeczytaj:  Czym jest pozabankowa karta kredytowa online?

W jaki sposób walczyć z przejawami dyskryminacji?

Dyskryminacja w miejscu pracy może mieć różnorodne podstawy. Mogą obejmować one wiek, płeć, wygląd i szereg innych kwestii, na które pracownik nie ma wpływu. 

Żadne prawidłowo funkcjonujące przedsiębiorstwo nie powinno dopuszczać się segregacji lub faworyzowania pracowników ze względu na tego typu kwestie. Jeśli jednak taka sytuacja ma miejsce, każdy ma prawo walczyć o równe traktowanie. 

Pierwszym krokiem jest kontakt z bezpośrednim przełożonym. Jeśli jednak to on dopuszcza się dyskryminacji, należy udać się do Państwowej Inspekcji Pracy. Warto mieć na uwadze, że w takim przypadku pracownik nie ponosi kosztów sądowych. 

Czy pracodawca ma prawo pytać o choroby przewlekłe?

Obecnie wielu pracowników cierpi na różnorodne choroby przewlekłe. Niektóre z nich są widoczne na pierwszy rzut oka. Objawy takie jak krosty na twarzy, przebarwienia, opuchlizna czy innego typu zmiany są trudne do ukrycia. 

Nie oznacza to jednak, że pracodawca ma prawo pytać o przyczynę odmiennego wyglądu. W żadnej sytuacji pracownik nie ma obowiązku informować o swoim stanie zdrowia. Jest to jedynie decyzja należąca do konkretnego kandydata. 

Niezależnie jednak od stanu zdrowia i chorób przewlekłych, pracownik ma stanowić wartość dla pracodawcy. Jeśli ma niezbędne kompetencje oraz doświadczenie, nic innego nie powinno mieć znaczenia. 

Jaki wygląd jest niedozwolony w miejscu pracy? 

Pracownik ma szereg obowiązków w swoim miejscu pracy. Powinien przestrzegać ustalonych zasad, zarówno tych regulowanych przepisami, jak i wewnętrznym regulaminem. Kwestia bezpieczeństwa i higieny jest oczywiście niepodważalna. Tym samym pracodawca ma prawo wymagać pewnych ingerencji w wygląd pracownika. 

Mogą być to np. krótkie i schludne paznokcie, czepki zakrywające włosy lub  odpowiedni strój ochronny. W zależności od branży czasem pojawiają się także oczekiwania względem kolorystyki stroju, stopnia jego zabudowania lub nawet preferowanego stylu uczesania. 

Przeczytaj:  Gdzie zgłosić źle wykonany remont?

Każdy pracownik jest także zobowiązany do przestrzegania ogólnych zasad współżycia społecznego. Podobnie jak niestosowne zachowanie, tak i niestosowny ubiór nie jest wskazany. Może być to strój zbyt skąpy, wyzywający lub zawierający np. obraźliwe napisy.

Zobacz także:

    None Found

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w Porady