Ile grozi za podszywanie się pod kogoś (art. 190a k.k.)?

ile grozi za podszywanie sie pod kogos

Wykorzystywanie cudzych danych w celu wyrządzenia tej osobie krzywdy jest w Polsce uznawane za przestępstwo i sądzone na podstawie artykułu 190a kodeksu karnego. Sprawdziliśmy, ile grozi za podszywanie się pod kogoś!

W ostatnich czasach częstą praktyką jest podszywanie się pod kogoś w mediach społecznościowych. Takie zachowanie nosi przesłanki podszywania się w rozumieniu artykułu 190a kodeksu karnego. Czym jeszcze jest podszywanie się oraz ile grozi za podszywanie się pod kogoś? Odpowiadamy!

Czym jest podszywanie się pod inną osobę?

Zgodnie z artykułem 190a kodeksu karnego, za podszywanie się pod inną osobę należy rozumiećwykorzystywanie jej wizerunku, innych jej danych osobowych lub innych danych, za pomocą których jest ona publicznie identyfikowana, w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.

Podszywanie się pod inną osobę jest zatem udawanie, że jest się nią w sposób zamierzony i celowy. Czyn ten musi zmierzać do wprowadzenia w błąd otoczenia i w jednoznaczny sposób zmierzać do wyrządzenia tej osobie krzywdy. Podszywać można się jedynie pod osobę, która istnieje rzeczywiście. Nie uznaje się za podszywanie udawania, że jest się postacią fikcyjną, na przykład bohaterem serialu.

Ile grozi za podszywanie się pod kogoś? Co o tym mówi artykuł 190a kodeksu karnego?

Zastanawiasz się, ile grozi za podszywanie się pod kogoś? Wykorzystywanie cudzej tożsamości w celu wyrządzenia tej osobie krzywdy podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Kiedy dochodzi do popełnienia przestępstwa?

Uznaje się, że do popełnienia przestępstwa podszywania się dochodzi już w momencie fałszywego podania się za pokrzywdzonego poprzez wykorzystanie jego wizerunku lub danych osobowych. Znaczenie drugoplanowe ma, czy rzeczywiście doszło już do szkody na rzecz poszkodowanego, czy też jeszcze nie.

Przeczytaj:  Ile grozi za kradzież – czym jest kradzież, art. 278 kodeksu karnego

Podsumowując, odpowiedź na pytanie, ile grozi za podszywanie się pod kogoś, nie jest jednoznaczna. W tym wypadku sąd może wymierzyć karę od 6 miesięcy do nawet 8 lat pozbawienia wolności.

Zobacz także:

Gabriel Kowalczyk
Student ostatniego roku prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie na wydziale Prawa i Administracji. W tygodniu po zajęciach pracuje jako stażysta w kancelarii prawnej, a w weekendy udziela korepetycji z angielskiego. W wolnym czasie czyta książki i wychodzi z przyjaciółmi na miasto.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *