Ile lat grozi za aborcję – art. 152 Kodeksu karnego

ile lat grozi za aborcje

Ile lat grozi za aborcję? Dokonanie aborcji w przypadku ciąży, która nie zagraża życiu matki lub nie jest skutkiem czynu zabronionego, w Polsce traktowane jest jako przestępstwo. Przeczytaj, jakiej karze podlega aborcja.

Ile lat grozi za aborcję? Polskie prawo zakazuje aborcji, a osoba, która łamie przepisy, podlega karze pozbawienia wolności do lat 8. Co ciekawe, obywatelski projekt ustawy z 2021 roku, która miałaby dodatkowo zaostrzać przepisy antyaborcyjne, zakładał, że za usunięcie ciąży groziłoby od 5 do 25 lat pozbawienia wolności. Jednak przerwanie ciąży nie zawsze jest przestępstwem – istnieją przesłanki pozwalające na legalne dokonanie aborcji.

Przerwanie ciąży jako przestępstwo z art. 152 kk

Jeśli ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia, mogąc spowodować śmierć kobiety ciężarnej albo zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała na skutek czynu zabronionego, dopuszcza się przerwanie ciąży.

Ustawa o planowaniu ciąży, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (ustawa antyaborcyjna) z 1993 r. w wyniku zaostrzenia prawa aborcyjnego zakłada jedynie dwie przesłanki dla wykonania aborcji. Trzecia przesłanka aborcji – wcześniej zawarta w ustawie – została uznana za niekonstytucyjną (nieodwracalne upośledzenie płodu, nieuleczalna choroba zagrażająca jego życiu).

Ile lat grozi za aborcję – aborcja jak zabójstwo płodu

Polskie przepisy przewidują jedynie dwie przesłanki do dokonania aborcji. Przerwanie ciąży jest dopuszczalne tylko, kiedy zagraża zdrowiu/życiu matki bądź doszło do niej w wyniku np. gwałtu. W każdym innym przypadku przerwanie ciąży za zgodą kobiety to przestępstwo, za które grozi kara pozbawienia wolności.

Za dokonanie aborcji w rozumieniu art. 152 kara wynosi:

  • do 3 lat kary pozbawienia wolności za przerwanie ciąży za zgodą kobiety bądź udzielenie pomocy w przerwaniu ciąży lub nakłanianie do czynu zabronionego;
  • od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności, jeśli sprawca dopuścił się czynu określonego w § 1 lub 2, gdy poczęte dziecko osiągnęło już zdolność do samodzielnego funkcjonowania poza organizmem kobiety (152 § 3).
Przeczytaj:  Ile grozi za paserstwo (art. 291-293 k.k.)?

Jeśli osoba oskarżona odpowiada za przerwanie ciąży bez zgody kobiety (art. 153 – podstęp, groźba, przemoc wobec kobiety), podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Zobacz także:

Aneta Redzik
Absolwentka Akademii Wojsk Lądowych, która lubi wiedzieć, co w polskim prawie piszczy. Z zainteresowaniem śledzi zmiany zachodzące w ustawodawstwie i chętnie dzieli się swoimi przemyśleniami.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *