Ile grozi za posiadanie amfetaminy – jaka kara grozi za przestępstwa narkotykowe?

ile grozi za posiadanie amfetaminy

Ile grozi za posiadanie amfetaminy? Posiadanie narkotyków to przestępstwo, za które grozi kara grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności nawet do 10 lat. Przeczytaj, co grozi sprawcy i kiedy sąd może umorzyć postępowanie.

Ile grozi za posiadanie amfetaminy? W Polsce obowiązuje odpowiedzialność karna wobec sprawcy za posiadanie i handel narkotykami. Gdy sąd uzna przypadek mniejszej wagi, przesłanką do złagodzenia wyroku jest m.in. niekaralność, posiadanie na własny użytek oraz ilość i rodzaj narkotyku. Posiadanie marihuany będzie miało mniejsze konsekwencje niż amfetaminy. Jeśli jednak sprawca udziela środka osobie małoletniej, wymiar kary zwiększa się do 8 lat pozbawienia wolności.

Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii – środki odurzające i substancje psychotropowe

Zgodnie z art. 61 § 1 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku posiadanie substancji odurzających zagrożone jest karą pozbawienia wolności. Nielegalne środki wskazano w załącznikach do ustawy – znajduje się wśród nich amfetamina. Co ważne, posiadanie i handel narkotykami są karalne niezależnie od ich rodzaju i ilości. Może to mieć jednak wpływ na wymiar kary.

Osoba, która popełnia czyn wbrew przepisom ustawy, posiadając narkotyki na własny użytek, ma szanse na łagodniejszy wyrok. W wypadku mniejszej wagi przy małej społecznej szkodliwości sąd może orzec, że sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności bądź pozbawienia wolności do 1 roku.

Ile grozi za posiadanie amfetaminy – przestępstwo a posiadanie narkotyków z art. 62

Substancje odurzające, a w tym amfetamina, to nielegalne środki, których posiadanie grozi odpowiedzialnością karną. Ilość i rodzaj narkotyku oraz jego przeznaczenie decydują o tym, jakiej kary zażąda prokurator. Posiadanie środków odurzających to kara pozbawienia wolności do lat 3 (art. 61 § 1 ustawy). Jednak znaczna ilość narkotyków to już do 10 lat pozbawienia wolności. Jako znaczną ilość traktuje się (jest o tym mowa w ust. 2 art. 62) ilość substancji wystarczającą do odurzenia kilkudziesięciu osób. Przesłanką do zaostrzenia kary może być też n.p. prowadzenie pojazdu mechanicznego pod wpływem środka odurzającego.

Przeczytaj:  Ile grozi za stalking (art. 190a k.k.)?

Jeśli był to jednorazowy wybryk, a sprawca posiadał narkotyki na własny użytek, sąd zamiast kary do 3 lat może orzec karę nieizolacyjną, czyli karę ograniczenia wolności lub karę grzywny. Warunkowe umorzenie postępowania możliwe jest, gdy orzeczona kara była krótsza niż 1 rok.

Zobacz także:

Aneta Redzik
Absolwentka Akademii Wojsk Lądowych, która lubi wiedzieć, co w polskim prawie piszczy. Z zainteresowaniem śledzi zmiany zachodzące w ustawodawstwie i chętnie dzieli się swoimi przemyśleniami.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *