Ile grozi za posiadanie amfetaminy? Posiadanie narkotyków to przestępstwo, za które grozi kara grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności nawet do 10 lat. Przeczytaj, co grozi sprawcy i kiedy sąd może umorzyć postępowanie.
Ile grozi za posiadanie amfetaminy? W Polsce obowiązuje odpowiedzialność karna wobec sprawcy za posiadanie i handel narkotykami. Gdy sąd uzna przypadek mniejszej wagi, przesłanką do złagodzenia wyroku jest m.in. niekaralność, posiadanie na własny użytek oraz ilość i rodzaj narkotyku. Posiadanie marihuany będzie miało mniejsze konsekwencje niż amfetaminy. Jeśli jednak sprawca udziela środka osobie małoletniej, wymiar kary zwiększa się do 8 lat pozbawienia wolności.
Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii – środki odurzające i substancje psychotropowe
Zgodnie z art. 61 § 1 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku posiadanie substancji odurzających zagrożone jest karą pozbawienia wolności. Nielegalne środki wskazano w załącznikach do ustawy – znajduje się wśród nich amfetamina. Co ważne, posiadanie i handel narkotykami są karalne niezależnie od ich rodzaju i ilości. Może to mieć jednak wpływ na wymiar kary.
Osoba, która popełnia czyn wbrew przepisom ustawy, posiadając narkotyki na własny użytek, ma szanse na łagodniejszy wyrok. W wypadku mniejszej wagi przy małej społecznej szkodliwości sąd może orzec, że sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności bądź pozbawienia wolności do 1 roku.
Ile grozi za posiadanie amfetaminy – przestępstwo a posiadanie narkotyków z art. 62
Substancje odurzające, a w tym amfetamina, to nielegalne środki, których posiadanie grozi odpowiedzialnością karną. Ilość i rodzaj narkotyku oraz jego przeznaczenie decydują o tym, jakiej kary zażąda prokurator. Posiadanie środków odurzających to kara pozbawienia wolności do lat 3 (art. 61 § 1 ustawy). Jednak znaczna ilość narkotyków to już do 10 lat pozbawienia wolności. Jako znaczną ilość traktuje się (jest o tym mowa w ust. 2 art. 62) ilość substancji wystarczającą do odurzenia kilkudziesięciu osób. Przesłanką do zaostrzenia kary może być też n.p. prowadzenie pojazdu mechanicznego pod wpływem środka odurzającego.
Jeśli był to jednorazowy wybryk, a sprawca posiadał narkotyki na własny użytek, sąd zamiast kary do 3 lat może orzec karę nieizolacyjną, czyli karę ograniczenia wolności lub karę grzywny. Warunkowe umorzenie postępowania możliwe jest, gdy orzeczona kara była krótsza niż 1 rok.
Zobacz także:
- Ile grozi za posiadanie narkotyków – jakie kary za posiadanie i handel, rodzaj narkotyków a wymiar kary
- Ile grozi za posiadanie marihuany – jaka kara za narkotyki?
- Ile grozi za posiadanie 1 grama marihuany (art. 62 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii)?
- Ile grozi za handel narkotykami – jaka kara za przestępstwa narkotykowe?
- Ile grozi za kradzież – czym jest kradzież, art. 278 kodeksu karnego
- Ile grozi za wyłudzenie pieniędzy – czym jest przestępstwo przeciwko mieniu (art. 286 k.k.)