Ile grozi za stalking (art. 190a k.k.)?

ile grozi za stalking

Stalking polega na uporczywym nękaniu innej osoby. To przestępstwo, które zostało uregulowane w artykule 190a kodeksu karnego. Sprawdź, czym dokładnie jest oraz ile grozi za stalking!

Pojęcie stalkingu nie pojawia się bezpośrednio w kodeksie karnym. Mowa tam natomiast o uporczywym nękaniu. Zapis ten pojawił się dopiero w roku 2011, kiedy to coraz popularniejszy stawał się stalking w Internecie. Sprawdziliśmy, co dokładnie mówi ustawodawca o stalkingu oraz na jaką karę mogą liczyć przestępcy. Zapraszamy do lektury!

Czym jest przestępstwo stalkingu?

,,Stalking” jest określeniem, które swoje korzenie posiada w języku angielskim, gdzie oznacza śledzenie drugiej osoby, jej prześladowanie oraz naprzykrzanie się jej. W paragrafie 1 artykułu 190a kodeksu karnego ustawodawca określa stalking jako: ,,uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudzające w niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia lub istotnie naruszanie jej prywatności”.

Ile grozi za stalking (art. 190a k.k.)?

Stalking jest przestępstwem ściganym na wniosek pokrzywdzonego. Za uporczywe nękanie innej osoby grozi sprawcy od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności (§ 1 art. 190a k. k.). Ustawodawca przewiduje surowszą karę dla przestępców, których ofiary na skutek ich działań targnęły się na własne życie. W tym przypadku kara wynosi od 2 do 12 lat pozbawienia wolności.

Uporczywe nękanie w praktyce

Stalking uznaje się za przestępstwo doby komunikacji elektronicznej. Dzieje się tak, ponieważ znaczna część przestępców do prześladowania swojej ofiary wykorzystuje instrumenty elektroniczne: sms-y, e-maile, komunikatory społecznościowe, etc. Niejednokrotnie stalking łączy się z podszywaniem się pod kogoś w celu wyrządzenia szkody innej osobie.

Podsumowując, stalking to przestępstwo polegające na uporczywym nękaniu innej osoby. Kara za nie jest uzależniona od szkody, jakiej doznał pokrzywdzony. Jeśli ten w konsekwencji stalkingu postanowił targnąć się na własne życie, to sprawca może liczyć na karę nawet do 12 lat pozbawienia wolności.

Przeczytaj:  Ile grozi za podszywanie się pod kogoś (art. 190a k.k.)?

Zobacz także:

Gabriel Kowalczyk
Student ostatniego roku prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie na wydziale Prawa i Administracji. W tygodniu po zajęciach pracuje jako stażysta w kancelarii prawnej, a w weekendy udziela korepetycji z angielskiego. W wolnym czasie czyta książki i wychodzi z przyjaciółmi na miasto.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *