Ile grozi za posiadanie narkotyków – jakie kary za posiadanie i handel, rodzaj narkotyków a wymiar kary

ile grozi za posiadanie narkotyków

Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii każdą ilość narkotyków traktuje jako przestępstwo posiadania. Dotyczy to zarówno sprzedaży, jak i środków na własny użytek. Sprawdź, jaka grozi kara za substancje odurzające.

Ile grozi za posiadanie narkotyków? Polskie prawo surowo traktuje osoby, które wytwarzają, handlują lub posiadają substancje zabronione niezależnie od ilości środków odurzających. Sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia lub pozbawienia wolności. Kiedy można liczyć na warunkowe umorzenie postępowania, a kiedy sąd ogłasza najwyższy wymiar kary? Przekonaj się, jaka kara grozi za posiadanie substancji psychoaktywnej.

Marihuana na własny użytek, nieznaczna ilość narkotyków – czym jest przestępstwo narkotykowe?

Odpowiedzialność karna za posiadanie narkotyków określona jest przez art. 62 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Zgodnie z przepisami wobec sprawcy, u którego znaleziono środki odurzające, wymierzana jest kara. Jej wymiar zależy od okoliczności czynu zabronionego, sytuacji życiowej zatrzymanego (uzależnienie itp.), ilości i rodzaju substancji czy wcześniejszych problemów z prawem.

Przestępstwo narkotykowe to posiadanie środków odurzających w dowolnej ilości – na sprzedaż i na własny użytek. Każda sprawa karna rozpatrywana jest indywidualnie, dlatego, aby uzyskać jak najmniejszy wymiar kary, niezbędny jest adwokat.

Ile grozi za posiadanie narkotyków – ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii a wysokość kary za posiadanie

Sprawca oskarżony o posiadanie narkotyków wbrew przepisom ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii może zostać ukarany grzywną, karą ograniczenia wolności bądź pozbawieniem wolności. Art. 62 a ustawy jasno wskazuje, że za takie przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

Złagodzenie kary jest możliwe, jeśli postępowanie karne wykazało, że osoba zatrzymana posiadała jedynie nieznaczną ilość substancji. Dla wypadku mniejszej wagi sąd najwyższy może orzec nawet wyrok o umorzeniu postępowania. Jednak gdy znaleziono znaczną ilość narkotyków, wyrok sądu może być wyższy – od 1 roku do 10 lat.

Przeczytaj:  Ile grozi za gwałt (art. 197 k.k.)?

Zobacz także:

Aneta Redzik
Absolwentka Akademii Wojsk Lądowych, która lubi wiedzieć, co w polskim prawie piszczy. Z zainteresowaniem śledzi zmiany zachodzące w ustawodawstwie i chętnie dzieli się swoimi przemyśleniami.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *