Ile grozi za posiadanie marihuany – jaka kara za narkotyki?

ile grozi za posiadanie marihuany

Marihuana, tak jak inne substancje odurzające, jest w Polsce nielegalna. Przestępstwo posiadania ścigane jest z urzędu, a na wymiar kary wpływa ilość narkotyków i ich przeznaczenie. Sprawdź, ile grozi za posiadanie marihuany.

W Polsce posiadanie narkotyków to przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności. Marihuana należy do substancji odurzających, więc posiadaczowi grozi odpowiedzialność karna – policja ściga takie sprawy z urzędu. Co ważne, wyrok może zależeć od tego, ile danej substancji posiada osoba zatrzymana. Sprawca zatrzymany za posiadanie marihuany powinien znaleźć adwokata wyspecjalizowanego w sprawach karnych.

Posiadanie marihuany – ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii

Przestępstwo posiadania marihuany ścigane jest na podstawie przepisów, które reguluje ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii. Sąd może postawić zarzuty niezależnie od tego, w jakich celach sprawca posiada zakazane substancje: na sprzedaż czy na własny użytek. Jednocześnie zgodnie z art. 62a istnieją okoliczności czynu, które mogą złagodzić wymiar kary. Jeśli osoba zatrzymana posiada niewielką ilość środka odurzającego, a stopień społecznej szkody jest nieznaczny, sprawca może uzyskać warunkowe umorzenie postępowania.

Co ważne, sprawy karne za przestępstwo posiadania prowadzone są nawet, gdy osoba posiadająca ma dostęp do narkotyku w ilości nieznacznej. Warto wiedzieć, że skutki udzielenia substancji odurzającej są surowsze niż posiadanie na własny użytek.

Ile grozi za posiadanie marihuany, czyli jaka kara za przestępstwo narkotykowe?

Kary za przestępstwo posiadania marihuany, które przewidział ustawodawca to:

  • kara grzywny;
  • kara ograniczenia wolności;
  • kara pozbawienia wolności.

Samo posiadanie marihuany to kara pozbawienia wolności do lat 3. Grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do 1 roku to kary, jakie sąd wymierza, gdy dojdzie do przypadku mniejszej wagi. Jeśli ze względu na ilość narkotyku i okoliczności czynu kara byłaby niejako niecelowa, jeszcze przed wszczęciem śledztwa lub dochodzenia możliwe jest umorzenie postępowania. Jeśli jednak osoba zatrzymana posiada znaczną ilość nielegalnej substancji, może ponieść karę w wymiarze od 1 roku do nawet 10 lat pozbawienia wolności.

Przeczytaj:  Ile grozi za handel narkotykami – jaka kara za przestępstwa narkotykowe?

Zobacz także:

Aneta Redzik
Absolwentka Akademii Wojsk Lądowych, która lubi wiedzieć, co w polskim prawie piszczy. Z zainteresowaniem śledzi zmiany zachodzące w ustawodawstwie i chętnie dzieli się swoimi przemyśleniami.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *