Ile grozi za podrobienie podpisu (art. 270 § 1 k.k.)?

ile grozi za podrobienie podpisu

Kusiło cię kiedyś podpisanie dokumentu za rodzeństwo, małżonka lub kolegę z pracy? A czy zdajesz sobie sprawę, że czyn ten jest przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności? Sprawdziliśmy, ile grozi za podrobienie podpisu! Zapraszamy do lektury!

Podrabianie podpisów uznaje się za jedną z najczęściej występujących form fałszowania dokumentów. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że czyn ten jest przestępstwem, które reguluje artykuł 270 § 1 kodeksu karnego. Za dopuszczenie się jego można nawet trafić do więzienia. Dowiedz się, ile grozi za podrobienie podpisu!

Ile grozi za podrobienie podpisu?

Zastanawiasz się, ile grozi za podrobienie podpisu? Kwestię przestępstwa reguluje paragraf 1 artykułu 270 kodeksu karnego. Zgodnie z jego zapisami, podrobienie i przerobienie dokumentu oraz posługiwanie się takim, jako autentycznym podlega karze grzywny, ograniczenia lub nawet pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Kiedy za podrobienie czyjegoś podpisu grozi nam odpowiedzialność karna?

Zgodnie z paragrafem 14 artykułu 115 kodeksu karnego podrobienie podpisu jest przestępstwem, kiedy dotyczy: ,,przedmiotu lub innego zapisanego nośnika informacji, z którym jest związane określone prawo, albo który ze względu na zawartą w nim treść stanowi dowód prawa, stosunku prawnego lub okoliczności mającej znaczenie prawne”. Oznacza to, że nie wolno podpisywać się za kogoś na: umowach i pismach urzędowych, ale również na listach obecności w pracy, biletach, oświadczeniach, usprawiedliwieniach oraz wszystkich drukach wymagających odręcznego podpisu.

Jakie czyny są karalne?

Zgodnie z obowiązującym prawem, odpowiedzialność karna obowiązuje za: podrobienie, przerobienie oraz ćwiczenie czyjegoś podpisu, a nawet podpisanie się za kogoś za zgodą i wiedzą tej osoby.

Przeczytaj:  Ile grozi za groźby karalne – przestępstwo z art. 190 kodeksu karnego

Podrobienie podpisu

Podrobienie podpisu to czyn polegający na skonstruowaniu czyjegoś podpisu od nowa.

Przerobienie podpisu

Przerobienie podpisu to zmodyfikowanie już istniejącego podpisu, niezależnie od tego, czy korzysta się z oryginału podpisu czy też jego kopii.

Podsumowując, podrobienie podpisu może mieć wiele odsłon. Za fałszerstwo uznaje się zarówno: podrobienie, przerobienie czy ćwiczenie nieswojego podpisu. Czyn ten uznaje się za przestępstwo, a odpowiedź na pytanie, ile grozi za podrobienie podpisu jest naprawdę dotkliwa.

Zobacz także:

Gabriel Kowalczyk
Student ostatniego roku prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie na wydziale Prawa i Administracji. W tygodniu po zajęciach pracuje jako stażysta w kancelarii prawnej, a w weekendy udziela korepetycji z angielskiego. W wolnym czasie czyta książki i wychodzi z przyjaciółmi na miasto.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *