Ile grozi za nieumyślne spowodowanie śmierci (art. 155 k.k.)?

ile grozi za nieumyślne spowodowanie śmierci

Zastanawiasz się, ile grozi za nieumyślne spowodowanie śmierci? To przestępstwo niekierowane umyślnym zamiarem sprawcy regulowane przez artykuł 155 kodeksu karnego. Sprawdź, jakie kary przewiduje ustawodawca!

Kodeks karny stanowi, że nieumyślne spowodowanie śmierci jest przestępstwem niekierowanym umyślnym zamiarem sprawcy. To bardzo nieprzyjemne zdarzenie, które może spotkać każdego z nas i odcisnąć piętno na naszym dalszym życiu. Czy, kiedy nas to spotka, będziemy musieli pójść do więzienia? Kiedy sąd uzna, że śmierć została zadana nieumyślnie? Sprawdź, ile grozi za nieumyślne spowodowanie śmierci oraz jakie czyny są kwalifikowane do tej kategorii przestępstw!

Czym jest nieumyślne spowodowanie śmierci człowieka?

O nieumyślnym spowodowaniu śmierci można mówić, kiedy sprawca doprowadził do śmierci człowieka na skutek działania lub zaniechania nieumyślnego. Tego rodzaju czyn kwalifikuje się do kategorii tak zwanych przestępstw powszechnych.

Nieumyślne spowodowanie śmierci polega na tym, że sprawca popełnia przestępstwo na skutek nie zachowania należytej ostrożności w konkretnej sytuacji, która tej ostrożności wymaga, a sprawca powinien to przewidzieć. Zgodnie z prawem nieumyślne spowodowanie śmierci jest sytuacją, kiedy w oparciu o prawidłową zdolność przewidywania nie powinno dojść do zdarzenia.

Ile grozi za nieumyślne spowodowanie śmierci? Wymiar kary zgodnie z art. 155 kodeksu karnego

Zastanawiasz się, ile grozi za nieumyślne spowodowanie śmierci? Nieumyślne spowodowanie śmierci zostało unormowane w artykule 155 kodeksu karnego. Zgodnie z nim, za popełnienie tego przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Omawiane przestępstwo jest ścigane z urzędu, co oznacza, że oskarżenie kierowane jest przez prokuratora i nie jest wymagane składanie dodatkowych wniosków przez bliskich osoby poszkodowanej.

Przeczytaj:  Ile grozi za molestowanie (art. 197 k.k.)?

W jakich sytuacjach można mówić o nieumyślności popełnienia przestępstwa przez sprawcę?

Do śmierci spowodowanych w sposób nieumyślny dochodzi najczęściej na skutek: nieudanych operacji, wypadków samochodowych i drogowych, robót budowlanych lub ulicznych, prac remontowych, czy kłótni.

Jeśli do tej pory zastanawiałeś się, ile grozi za nieumyślne spowodowanie śmierci, to odpowiedź znajdziesz w artykule 155 kodeksu karnego Obecnie jest to od 3 miesięcy do 5 lat, ale trwa walka o podwyższenie wymiaru tej kary.

Zobacz także:

Gabriel Kowalczyk
Student ostatniego roku prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie na wydziale Prawa i Administracji. W tygodniu po zajęciach pracuje jako stażysta w kancelarii prawnej, a w weekendy udziela korepetycji z angielskiego. W wolnym czasie czyta książki i wychodzi z przyjaciółmi na miasto.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *