Ile grozi za posiadanie 1 grama marihuany (art. 62 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii)?

ile grozi za posiadanie 1 grama marihuany

W Polsce posiadanie każdej ilości narkotyków, w tym również marihuany jest nielegalne. Czy jednak pójdzie się do więzienia, kiedy posiada się jedynie niedużą ich ilość przeznaczoną na własny użytek? Sprawdź, ile grozi za posiadanie 1 grama marihuany!

Posiadanie marihuany uznaje się w Polsce za jeden z częściej praktykowanych czynów zabronionych. Przypomnijmy, że w naszym kraju nielegalne jest posiadanie każdej ilości narkotyków, w tym również marihuany, niezależnie od tego, czy przeznaczona ona była na użytek własny, czy do dalszej odsprzedaży. Co więcej, karany jest również sam zamiar użycia narkotyków! Analizujemy artykuł 62 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii i odpowiadamy na pytanie, ile grozi za posiadanie 1 grama marihuany!

Czym w rozumieniu prawa jest ,,posiadanie” marihuany?

Kwestię ,,posiadania” marihuany rozstrzygnął Sąd Najwyższy w dniu 27 stycznia 2011 roku. Wówczas to przyjął, że: ,,Posiadaniem środka odurzającego lub substancji psychotropowej (…) jest każde władanie takim środkiem lub substancją, a więc także związane z jego użyciem lub zamiarem użycia”. Zgodnie z ustawodawstwem, posiadanie marihuany w Polsce traktowane jest za przestępstwo.

Ile grozi za posiadanie 1 grama marihuany – art. 62 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii

Zastanawiasz się, ile grozi za posiadanie 1 grama marihuany? Z odpowiedzią przychodzi artykuł 62 ustawy z dnia 21 lipca 2025 roku o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. Nr 179, poz. 1485 ze zm.). Zgodnie z nim posiadanie każdej ilości narkotyków w Polsce jest nielegalne i podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Posiadanie znacznej ilości narkotyków

Zgodnie z zapisami ustawodawcy należy jednak wiedzieć, że za posiadanie znacznej ilości marihuany, a więc takiej, która pozwoli na odurzenie kilkudziesięciu osób, grozi kara pozbawienia wolności od 1 roku do lat 10.

Przeczytaj:  Ile grozi za posiadanie marihuany – jaka kara za narkotyki?

Czy przy posiadaniu narkotyku na własny użytek możesz liczyć na umorzenie postępowania karnego?

Posiadanie nieznacznych ilości marihuany, a więc mniej niż 1 grama uznawane jest za ,,wypadek mniejszej wagi”. W takim przypadku sprawca może liczyć na umorzenie sprawy (praktyka stosowana najczęściej), grzywnę, karę ograniczenia lub pozbawienia wolności do roku czasu.

Zastanawiając się, ile grozi za posiadanie 1 grama marihuany, należy pamiętać, że może cię czekać dotkliwa kara, w tym również kara pozbawienia wolności.

Zobacz także:

Gabriel Kowalczyk
Student ostatniego roku prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie na wydziale Prawa i Administracji. W tygodniu po zajęciach pracuje jako stażysta w kancelarii prawnej, a w weekendy udziela korepetycji z angielskiego. W wolnym czasie czyta książki i wychodzi z przyjaciółmi na miasto.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *