Ile grozi za kradzież – czym jest kradzież, art. 278 kodeksu karnego

ile grozi za kradzież

Kradzież rzeczy nie zawsze jest przestępstwem grożącym karą pozbawienia wolności. Czasem traktowana jest jako wykroczenie, a sprawca podlega grzywnie. Sprawdź, ile grozi za kradzież.

Sprawca kradzieży to osoba, która dokonała zaboru cudzej rzeczy. Ściganie następuje z urzędu, jeśli jednak jest to czyn na szkodę osoby najbliższej, kradzież ścigana jest na wniosek pokrzywdzonego. Sąd może orzec grzywnę, ograniczenie lub pozbawienie wolności. Aby otrzymać niższy wymiar kary, niezbędne jest wsparcie, jakie zapewnia kancelaria adwokacka.

Czym jest kradzież, czyli przestępstwo czy wykroczenie?

Kradzież to przywłaszczenie cudzej rzeczy ruchomej, energii lub karty bankomatowej w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Kryterium kwalifikacji czynu jest wartość przedmiotu kradzieży.

Kodeks Wykroczeń wskazuje, że kradzież to wykroczenie, gdy czyn dotyczy przedmiotu, którego wartość nie przekracza 500 złotych. Jeśli przedmiot ukradziony innej osobie ma większą wartość majątkową, kradzież stanowi przestępstwo (Kodeks Karny) na rzecz pokrzywdzonego.

Przywłaszczenie a kradzież

Zarówno kradzież, jak i przywłaszczenie to czyny karalne stanowiące przestępstwo przeciwko mieniu. Zabór cudzej rzeczy ruchomej polegający na pozbawieniu właściciela władzy nad nią traktowany jest jako kradzież. Z kolei w celu przywłaszczenia cudzej rzeczy sprawca najpierw musi być w jej legalnym posiadaniu.

Ile grozi za kradzież – jaka jest kara za kradzież według art. 278 kodeksu karnego?

Przestępstwo kradzieży jako wykroczenie (przedmiot wart mniej niż 500 złotych) podlega karze aresztu, grzywny lub ograniczenia wolności (119 kodeksu wykroczeń).

Zgodnie z art. 278 kk (przepisy § 1, § 2, § 3, § 4, § 5) kradzież jako przestępstwo grozi karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat (§ 1). Dla wypadku mniejszej wagi (§ 3) sąd może zarządzić grzywnę, ograniczenie wolności bądź pozbawienie wolności do 1 roku.

Przeczytaj:  Ile grozi za zabicie psa – ustawa o ochronie zwierząt

Warunkowe umorzenie postępowania możliwe jest dla przestępstwa zagrożonego karą do 3 lat więzienia.

Zobacz także:

Aneta Redzik
Absolwentka Akademii Wojsk Lądowych, która lubi wiedzieć, co w polskim prawie piszczy. Z zainteresowaniem śledzi zmiany zachodzące w ustawodawstwie i chętnie dzieli się swoimi przemyśleniami.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *