Artykuł 207 Kodeksu karnego – znęcanie się i przemoc w rodzinie. Na czym polega to przestępstwo? Co mówi art. 207 Kodeksu karnego?

artykuł 207 kodeksu karnego

Zastanawiasz się, na czym polega przestępstwo znęcania się nad bliskimi? Artykuł 207 Kodeksu karnego jasno reguluje te kwestie. Sprawdź, jakie są formy i skutki znęcania się w rodzinie. Co grozi za takie przestępstwo?

Artykuł 207 Kodeksu karnego dotyczy przede wszystkim znęcania się fizycznego lub psychicznego nad członkami rodziny. Stosowanie przemocy fizycznej i psychicznej nad osobą najbliższą lub inną spokrewnioną jest przestępstwem. Według prawa najbliższe osoby to małżonkowie, wstępni, zstępni i rodzeństwo. Znęcanie się nad pokrzywdzonym to inaczej zachowania naruszające dobra danej osoby. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat.

Znęcanie się a artykuł 207 Kodeksu karnego – co warto wiedzieć?

Najważniejsze zapiski artykułu 207 Kodeksu karnego dotyczą przede wszystkim określenia tego, kto jest sprawcą przestępstwa. Znęcanie się nad osobą najbliższą lub nad inną spokrewnioną najczęściej ma charakter fizyczny, lub psychiczny. Według prawa, każdy, kto znęca się fizycznie i psychicznie nad bliską osobą podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Jeżeli czyny w ramach tego przestępstwa mają charakter szczególnego okrucieństwa, sprawca podlega karze pozbawienia wolności nawet do 10 lat. Co ciekawe, kiedy skutkiem znęcania fizycznego lub psychicznego nad osobą bliską jest jej targnięcie na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 2 do 12 lat.

Rodzaje znęcania się nad bliskimi

Znęcanie nad bliskimi przybiera wiele różnych form. Do najpopularniejszych form przemocy wpływających na stan psychiczny lub fizyczny osoby pokrzywdzonej, zalicza się:

  • szarpanie;
  • kopanie;
  • popychanie;
  • obezwładnianie;
  • duszenie;
  • policzkowanie;
  • bicie przedmiotami;
  • przypalanie papierosami;
  • nieudzielenie pierwszej pomocy w razie potrzeby.
Przeczytaj:  Gwarancja i prawo gwarancyjne: jakie uprawnienia przysługują konsumentowi?

Kiedy naruszana jest nietykalność cielesna pokrzywdzonego, masz do czynienia ze stosunkiem zależności osób bliskich, pozostających w stałym lub przemijającym konflikcie. Pamiętaj, że kiedy znęcanie się połączone jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, może doprowadzić do targnięcia się pokrzywdzonego na własne życie. Wpływ na to ma głównie stan psychiczny poszkodowanej osoby. Przestępstwa polegające na umyślnym sprawianiu bólu bliskiej osobie są regulowane przez artykuł 207 Kodeksu karnego. Pamiętaj również, że przemoc często przybiera charakter wyłącznie psychiczny, a więc dotyczy:

  • zawstydzania;
  • gróźb karalnych;
  • upokarzania;
  • poniżania;
  • szantażowania.

Skutki znęcania się – jak wygląda przemoc w rodzinie według art. 207 k.k.?

Skutki znęcania się nad bliskimi osobami mogą być różne. Sprawcy nie zawsze zdają sobie sprawę, jak wielką szkodę fizyczną i psychiczną wyrządzają drugiemu człowiekowi. Najczęstsze skutki przemocy się widoczne gołym okiem, to:

  • złamania;
  • rany otwarte;
  • siniaki;
  • zadrapania;
  • poparzenia.

W skrajnych sytuacjach artykuł 207 Kodeksu karnego mówi, że następstwem zadawania bólu fizycznego lub dotkliwych czynności wpływających na psychikę może być zespół stresu pourazowego. Osoby, które narażone są na gwałt, często miewają napady paniki, a także cierpią na bezsenność. Szantażowanie psychiczne mocno wpływa także na poczucie własnej wartości.

Jakie kary grożą za popełnienie przestępstwa znęcania się i przemocy fizycznej oraz psychicznej?

Dopuszczenie się przestępstwa tego typu jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Kiedy ofiarą jest osoba nieporadna pod względem psychicznym, przestępca podlega karze od 6 miesięcy do 8 lat. Pamiętaj, że znęcanie się to najczęściej wykrywane czyny niedozwolone przez organy ścigania w kraju. Zadbaj o staranne zebranie dowodów na sprawcę przemocy. Dlaczego? Tylko na ich podstawie sąd i organy ścigania mają podstawy do zatrzymania danej osoby.

Przeczytaj:  Kodeks pracy: rozwiązanie umowy o pracę na mocy artykułu 30

Wiesz już, czego dotyczy artykuł 207 Kodeksu karnego. Jesteś świadkiem używania siły fizycznej wobec innych lub szantażu psychicznego? Koniecznie powiadom organy ścigania. W drodze postępowania karnego sprawca zawsze otrzyma należną mu karę. Nie wiesz, jak postąpić w razie podejrzenia przemocy w rodzinie? Skontaktuj się z adwokatem i podejmij właściwe działania w tym zakresie.

Zobacz także:

Gabriel Kowalczyk
Student ostatniego roku prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie na wydziale Prawa i Administracji. W tygodniu po zajęciach pracuje jako stażysta w kancelarii prawnej, a w weekendy udziela korepetycji z angielskiego. W wolnym czasie czyta książki i wychodzi z przyjaciółmi na miasto.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w Artykuły