Artykuł 135. Kodeksu wykroczeń – ile wynosi grzywna?

Artykuł 135 Kodeksu Wykroczeń

Chcesz wiedzieć, czy sprzedawca może odmówić ci sprzedaży towaru bez podania uzasadnionej przyczyny? Jakie są twoje prawa, jako konsumenta? Dowiedz się, czego dotyczy artykuł 135. Kodeksu wykroczeń.

W przypadku handlu detalicznego sprzedawca ma pełne prawo do odmówić sprzedaży wybranych artykułów, jeśli ma do tego podstawy prawne. Właściciel sklepu naraża się na nieprzyjemności, kiedy odmawia obsługi bez podania powodu. Relacje między kupującym a sprzedającym są ściśle regulowane przez art. 22, Kodeksu cywilnego oraz art. 135. Kodeksu wykroczeń. Polskie prawo zawiera szczegółowe zapiski odnoszące się do sprzedaży towarów w przedsiębiorstwie handlowym. Sprzedawca bez uzasadnionej przyczyny odmawia sprzedaży jakiegokolwiek towaru w sklepie? Powołaj się na artykuł 135. Kodeksu wykroczeń. W tej sytuacji możesz nawet skierować sprawę do sądu.

Artykuł 135. Kodeksu Wykroczeń a odmowa sprzedaży towarów

W Polsce w kwestii regulacji stosunków klienta oraz przedsiębiorcy stworzono Kodeks wykroczeń oraz Kodeks cywilny. Na podstawie tych aktów prawnych określa się wysokość grzywien oraz sposoby sprzedaży towarów w przedsiębiorstwie handlu detalicznego. Zgodnie z art. 135. Kodeksu wykroczeń sprzedawca, który ukrywa przed nabywcą towar bez konkretnego powodu, podlega karze grzywny.

Ten przepis obowiązuje już od lat 70. Stworzony został do uregulowania handlu detalicznego lub sprzedaży w przedsiębiorstwie gastronomicznym.

Zasadność odmowy

Pamiętaj, że każdy, kto ukrywa przed nabywcą towar przeznaczony do handlu, naraża się na przykre konsekwencje finansowe. Pamiętaj, że za popełnienie takiego wykroczenia zawsze odpowiedzialny jest sprzedawca, a nie sam właściciel sklepu. Sprzedawca odmówi zgodnie z prawem sprzedaży towarów będących dekoracją witryny sklepowej. Tylko w tym przypadku odmowa obsługi jest w pełni uzasadniona. Artykuły będące dekoracją sklepową powinny mieć jednak specjalne oznaczenia informujące o tym fakcie.

Przeczytaj:  Artykuł 60 Kodeksu karnego – kiedy możliwe jest nadzwyczajne złagodzenie kary i kim jest mały świadek koronny?

Pamiętaj, że art. 135 Kodeksu wykroczeń dotyczy wielu aspektów obsługi konsumenckiej. Kiedy jednak sprzedawca poda uzasadnioną przyczynę odmowy sprzedaży towaru, musisz się z tym pogodzić. W myśl art. 543 Kodeksy cywilnego wystawienie rzeczy w miejscu sprzedaży na widok publiczny z oznaczeniem ceny uważane jest za ofertę sprzedaży.

Zobacz także:

Gabriel Kowalczyk
Student ostatniego roku prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie na wydziale Prawa i Administracji. W tygodniu po zajęciach pracuje jako stażysta w kancelarii prawnej, a w weekendy udziela korepetycji z angielskiego. W wolnym czasie czyta książki i wychodzi z przyjaciółmi na miasto.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w Artykuły