Pies w kagańcu i na smyczy – czy to obowiązek? Sprawdzamy, co na to prawo

pies w kagańcu i na smyczy

Właściciel psa zobowiązany jest do przestrzegania zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia. Czy pies w kagańcu i na smyczy to obowiązek w każdej sytuacji? Nie daj się zaskoczyć mandatem! Przeczytaj!

Psy nie zawsze muszą być trzymane na smyczy lub w kagańcu w miejscach publicznych, ale w niektórych sytuacjach ograniczenia te mogą mieć zastosowanie. Zgodnie z prawem wszystkie psy muszą przez cały czas pozostawać pod kontrolą swoich właścicieli. Pies w kagańcu i na smyczy nie wyrządzi krzywdy osobom postronnym. Kaganiec chroni go również przed zjedzeniem trujących lub nieodpowiednich rzeczy. Dowiedz się, czy za brak smyczy i kagańca można otrzymać mandat!

Obowiązkowe wyprowadzanie psów w kagańcu i na smyczy – kiedy?

Jedno jest pewne – spacer z psem po lesie wymaga trzymania go na smyczy. Wyjątkiem jest pies myśliwski, który w trakcie polowania może gonić za zwierzyną. Poza tym przypadkiem sytuacje zależne są od zwykłych i nakazanych środków ostrożności. Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, kiedy psy powinny być zobowiązane do noszenia kagańca. Decyzja o tym, czy i kiedy należy założyć psu kaganiec, zależy od wielkości psa, jego temperamentu i wyszkolenia.

Smycz i kaganiec a rasa psa, jego wiek i temperament

Na przykład, posiadacze małych pupili lub tych w podeszłym wieku, mogą uznać, że kaganiec i smycz są dodatkowym obciążeniem dla zwierzęcia. Jego charakter jest na tyle łagodny a stan zdrowia słaby, że pies nie stanowi żadnego zagrożenia dla otoczenia. Pies może więc spacerować z opiekunem luzem. Z drugiej strony podstawowe zabezpieczenia mogą być niewystarczające. Właściciel lub opiekun agresywnego i niebezpiecznego psa, jakim jest np.rottweiler, może uznać, że ww. środki są zbyt łagodne i trzeba okiełznać psa na spacerze dodatkowymi akcesoriami.

Przeczytaj:  Jazda rowerem po alkoholu 2022. Ważne informacje dla miłośników jednośladów

Pies w kagańcu i na smyczy – co na to przepisy?

Kluczem do poznania pełnej odpowiedzi jest Kodeks wykroczeń art. 77 § 1. Rozróżnia on kwestię zwykłych środków ostrożności i nakazanych. Z jednej strony należy brać pod uwagę rasę psa i jego charakter, a także ułożenie. Np. dog niemiecki to wysoki i zbudowany pies, który może przerażać przechodniów. Właściciel może zdecydować o każdorazowym zakładaniu mu kagańca. Z drugiej równie ważne jest zapoznanie się z regulaminem gminy dotyczącym porządku przestrzeni publicznej. W praktyce oznacza to zapewnienie możliwości przywołania zwierzęcia do siebie oraz identyfikację opiekuna lub właściciela po identyfikatorze posiadanym przez pupila (np. obroża z numerem telefonu).

Czy pies musi być w kagańcu i na smyczy?

W niektórych miejscach właściciel psa lub jego tymczasowy opiekun są zobowiązani do trzymania psa w kagańcu i na smyczy, a niekiedy albo w kagańcu, albo na smyczy. Kto nie dostosowuje się do tych zasad, podlega karze grzywny, która od 2021 roku została mocno zaostrzona.

Mandat dla właściciela psa bez smyczy i kagańca a gminne przepisy

Wyprowadzanie psa na smyczy może być konieczne poza terenem zamkniętym nieruchomości, w której mieszka pupil. Przepisy dotyczące takiego trzymania zwierzęcia są określane w rozporządzeniach lokalnych każdej gminy. Dlatego w niektórych przestrzeniach publicznych możliwe jest spacerowanie z ulubieńcem tylko na smyczy lub tylko z kagańcem, a w innych z jednym i drugim w tym samym czasie. Trudno jest wyliczyć wszystkie miejsca, w których posiadacz psa jest zobowiązany do trzymania się ww. wytycznych. Należy je na bieżąco weryfikować z postanowieniami władz gminnych.

Co, jeśli nie zgadzasz się z gminnymi przepisami dotyczącymi wyprowadzania psów?

Co interesujące, lokalne przepisy dotyczące wyprowadzania psów są często zaskarżane na drodze sądowej ze względu na swoją restrykcyjność. W skrajnych momentach można więc pokusić się o wejście na drogę sądowej batalii.

Przeczytaj:  Interpretacje przepisów prawa podatkowego: wyjaśnienie najważniejszych kwestii

Pies bez kagańca smyczy – jaki mandat?

Wyprowadzając psa w miejscach publicznych, należy pamiętać o obowiązujących przepisach zapewniających wszystkim bezpieczeństwo. Nieprzestrzeganie tych zasad może skutkować karą grzywny, która od 18 marca 2021 roku może wynosić nawet 500 zł.

Choć trzymanie psa na smyczy może być uciążliwe, pamiętaj, że przestrzegając zasad, pomagasz zapewnić wszystkim bezpieczeństwo i cieszyć się spokojem podczas spacerów ze swoim futrzanym przyjacielem. Udanych spacerów!

Zobacz także:

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w Prawo