Zaskarżenie wyroku rozwodowego co do winy wynika z zasady dwuinstancyjności. Oznacza to, że strona, która nie jest zadowolona z decyzji sądu, ma prawo wnieść apelację w sprawie. Można to zrobić, gdy sąd, który orzeka rozwód, sporządzi pisemne uzasadnienie wyroku rozwodowego. Warto przy tym pamiętać, że apelacja to skomplikowane pismo procesowe, dlatego najlepiej skorzystać z pomocy adwokata.
Czy wyrok rozwodowy można zaskarżyć?
Zasada dwuinstancyjności, która obowiązuje w polskim prawie, umożliwia stronie skarżącej wniesienie środka odwoławczego do sądu drugiej instancji. W praktyce, jeśli orzeczenie sądu pierwszej instancji, który orzeka rozwód, nie jest satysfakcjonujące, każda ze stron ma możliwość złożenia apelacji.
Wyrok rozwodowy zapada jedynie w sytuacji, gdy sąd uzna, że rozkład pożycia małżeńskiego ma charakter zupełny. Przesłanka do rozwodu to ustanie pomiędzy małżonkami wszelkich więzi fizycznych, psychicznych i gospodarczych. Zaskarżenie wyroku rozwodowego może dotyczyć takich kwestii jak alimenty czy orzeczenie o winie.
Ile jest czasu na złożenie apelacji?
Zaskarżenie wyroku rozwodowego co do winy to apelacja, którą należy złożyć do sądu, który wydał zaskarżony wyrok. Aby to zrobić, trzeba najpierw wystąpić o pisemne uzasadnienie wyroku oraz doręczenie jego odpisu wraz z uzasadnieniem. Strona skarżąca na złożenie wniosku o uzasadnienie ma siedem dni, które liczy się od dnia ogłoszenia wyroku. Zgodnie z art. 329 k.p.c. sąd ma dwa tygodnie na sporządzenie uzasadnienia.
Termin na złożenie apelacji od wyroku rozwodowego to dwa tygodnie od doręczenia stronie skarżącej wyroku wraz z uzasadnieniem. Jeśli sąd przedłużył czas sporządzenia uzasadnienia, termin ten wydłuża się do trzech tygodni.
Zaskarżenie wyroku rozwodowego co do winy – jak wygląda złożenie wniosku do sądu apelacyjnego?
Apelacja w sprawie o rozwód wnoszona jest, gdy co najmniej jedna ze stron postępowania nie jest usatysfakcjonowana decyzją sądu. Na żądanie strony skarżącej sąd okręgowy, do którego złożono pozew o rozwód, sporządza uzasadnienie wyroku.
Zaskarżenie wyroku rozwodowego powinno spełniać wymogi przewidziane dla pisma procesowego, dlatego za przygotowanie apelacji zazwyczaj odpowiada adwokat. Prawidłowo wniesiona apelacja zostaje rozpoznana przez 3 sędziów zawodowych – potrzeba ich powołania wynika z postępowania prowadzonego w trybie zwykłym. Co ważne, w apelacji można zgłaszać nowe dowody, o ile ich powołanie na sprawie rozwodowej nie było możliwe.
Zobacz także:
- Zaskarżenie decyzji administracyjnej – jak wnieść odwołanie od decyzji?
- Zaskarżenie wyroku sądu drugiej instancji do sądu najwyższego – procedury
- Zaskarżenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – skarga na MPZP
- Zaskarżenie pozwolenia na budowę – odwołanie od decyzji o pozwoleniu na budowę domu
- Zaskarżenie licytacji komorniczej – jak wnieść skargę na czynności komornika?
- Zaskarżenie uchwały rady gminy – skarga na akt prawa miejscowego