Kodeks spółek handlowych – kiedy powstał? Czego dotyczy? Co mówi nowelizacja prawna Ustawy – kodeks spółek handlowych?

kodeks spółek handlowych

Chcesz wiedzieć, czym jest Kodeks spółek handlowych? Co dokładnie regulują te przepisy? Sprawdź najważniejsze informacje i dowiedz się, czego dotyczą przepisy handlowe oraz niektórych innych ustaw.

Kodeks spółek handlowych to przede wszystkim zbiór informacji o tym, jakie formy spółek mogą zostać założone na terenie kraju. Twoim interesem jest dowiadywanie się o nowelizacjach Kodeksu spółek handlowych i zmieniających się przepisach. Jako wspólnik gospodarczy koniecznie sprawdzaj aktualne regulacje prawne. Zarząd często może wykorzystać brak takowej wiedzy, aby odebrać ci władzę w firmie. W spółkach każdy akcjonariusz ma prawo głosu. Zmiany w Kodeksie spółek handlowych nie pojawiają się często, ale zawsze warto o nich pamiętać. Czytaj dalej!

Kodeks spółek handlowych – kiedy powstał?

Kodeks spółek handlowych to nic innego, jak ustawa obowiązująca już od 15 września 2000 roku. Dotyczy ona przede wszystkim przepisów ustrojowych spółek handlowych. Chcesz wiedzieć, jakie typy organizacji zaliczane są do projektu ustawy? Oto kilka z nich:

  • spółka jawna;
  • spółka partnerska;
  • spółka komandytowa;
  • spółka komandytowo-akcyjna;
  • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością;
  • prosta spółka akcyjna
  • spółka akcyjna.

Jak widzisz, jest wiele aspektów prawa holdingowego. Istnieje wiele sposobów prowadzenia spółek. Pamiętaj, że kodeks nie reguluje innych firm, które nie są podmiotami prawa. Spółka dominująca zawsze ma swój zarząd spółki, którego regulacje wejdą w życie m.in. w ramach głosowania. Weź pod uwagę podstawowy podział spółek, a dowiesz się, jak wybrać członków zarządu. Interes grupy spółek dotyczy wielu wiążących poleceń. Jako przedsiębiorca w Polsce masz prawo do prowadzenia spółki z radą nadzorczą i nie tylko. Zawsze jednak uwzględniaj najważniejsze zmiany ustawy.

Przeczytaj:  Rozwieszanie plakatów - awantura czy poważna sprawa

Spółki cywilne a kodeks spółek handlowych

Kiedy planujesz pewne zmiany w życiu, koniecznie zastanów się nad tym, jak działają spółki kapitałowe i osobowe. Wszelkiego rodzaju prawa spółek obejmują takie działalności, jak spółki: jawne, partnerskie, komandytowe i komandytowo-akcyjne. Popularna spółka cywilna to najprostsza forma prowadzenia firmy. Nie ma w tym przypadku odgórnych regulacji uwzględnionych w Kodeksie spółek handlowych. Wraz z wejściem ustawy o zmianie prawa koncernowego i przetwarzania danych spółki cywilne nie wymagają wniesienia żadnego kapitału zakładowego. Pojawia się w tym przypadku obowiązek zawarcia pisemnej umowy wraz ze wpisaniem celu gospodarczego spółki.

Spółka jawna i przepisy w Polsce

Spółka jawna to nic innego, jak osobowa działalność handlowa, którą mogą założyć co najmniej 2 osoby fizyczne. Wystarczy, że obydwie posiadają prawo do wykonywania wolnego zawodu. Na tym etapie firmę założysz w formie pisemnej bez aktów notarialnych. Pamiętaj, że wybierając spółkę jawną do 2 mln euro obrotu, poprowadzisz księgowość uproszczoną. Takie podejście ułatwia właścicielom spółki rozliczanie się z US i nie tylko.

Pozostałe spółki – jak to działa według Kodeksu spółek handlowych?

Wszelkie organizacje partnerskie i komandytowe mogą być założone przez minimum 2 osoby, czyli partnerów. Dla spółek komandytowych strony są następująco komplementariuszem i komandytariuszem. Pamiętaj także, że k.s.h. określa sposób rejestracji firmy komandytowo-akcyjnej w KRS oi zmiany jej statusu prawnego. W tym przypadku pojawia się też konieczność prowadzenia pełnej księgowości firmy.

Ciekawą formą działania jest spółka z o.o., w ramach której działalność posiada osobowość prawną. Organizację tę mogą utworzyć osoby prawne oraz fizyczne. Oprócz tego ten rodzaj działalności musisz zgłosić do KRS. Spółki z o.o. wymagają wkładu kapitału w wysokości minimum 5000 złotych.

Prosta spółka akcyjna a k.s.h. – co warto wiedzieć w tym zakresie?

Od 1 lipca 2021 roku obowiązują tzw. proste spółki akcyjne. Założysz ją bez problemu w prostej formie. W razie konieczności bez zbędnych problemów również rozwiążesz takową spółkę. Jest wiele zalet, które wynikają z przepisów Kodeksu spółek handlowych. Jakie? To najistotniejszych cech prostej spółki akcyjnej, zaliczamy:

  • opcję powołania rady dyrektorów;
  • brak minimalnego kapitału zakładowego;
  • szansa rozwiązania spółki przez przeprowadzania jej likwidacji;
  • opcja podpisania umowy online;
  • proste procedury prowadzenia i zakładania spółki;
  • elastyczne zasady działania.
Przeczytaj:  Kodeks rodzinny i opiekuńczy – co to za ustawa? Jakie jest prawo o aktach stanu cywilnego?

Cenisz sobie elastyczność oraz brak wysokich kosztów założenia spółki? A może wolisz bezpiecznie prowadzić działalność i w razie kłopotów przenieść własność na innego akcjonariusza? Nie ma nic prostszego. W ramach prostej organizacji akcyjnej i zmianach ustawy – Kodeks spółek handlowych bez zbędnych formalności pozbędziesz się niechcianej wspólnoty.

Prowadzenie działalności a Kodeks spółek handlowych. Jaki typ prowadzenia działalności będzie najlepszy?

Zastanawiasz się nad własną firmą? A może planujesz zaistnieć w biznesie razem ze swoim wspólnikiem? Według prawa handlowego możesz też zostać wierzycielem spółki. Załóż nową spółkę jeśli wraz ze wspólnikiem kierujecie się wspólną strategią. W przeciwnym razie narazisz nowe przedsiębiorstwo na ryzyko braku rozwoju.

Nie uzyskasz jednoznacznej odpowiedzi, jaka forma prowadzenia działalności ze wspólnikami będzie najlepsza. Pamiętaj też, że członków zarządu powołasz dopiero po postępowaniu kwalifikacyjnym. Zarząd w spółkach kapitałowych może składać się z więcej niż kilku członków. Pamiętaj, że powołasz bez problemu wspólników (w spółce z o.o.) i akcjonariuszy dla spółek akcyjnych.

Aktualne przepisy dotyczące akcjonariuszy mniejszościowych i wierzycieli spółki zależnej jasno regulują metody prowadzenia spółek. Według polskiego prawa każdy może założyć spółkę i powoływać zarząd. Pamiętaj jednak, że tylko dobrze przemyślana strategia to dobra droga do sukcesu przedsiębiorstwa. K.s.h.jako normy prawne ściśle reguluje wszystkie najważniejsze kwestie dotyczące działalności tego typu.

Wiesz już, czym jest Kodeks spółek handlowych. Wiesz już też, jak działa zarząd w spółce i znasz przepisy wynikające z k.s.h. W takim razie jesteś gotowy na założenie nowego interesu w formie organizacji dominującej lub jakiejkolwiek innej.

Zobacz także:

Przeczytaj:  Kodeks cywilny – zbiór przepisów do codziennego stosowania
Gabriel Kowalczyk
Student ostatniego roku prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie na wydziale Prawa i Administracji. W tygodniu po zajęciach pracuje jako stażysta w kancelarii prawnej, a w weekendy udziela korepetycji z angielskiego. W wolnym czasie czyta książki i wychodzi z przyjaciółmi na miasto.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w Kodeks