Prawo budowlane – co to takiego? Jakie kwestie reguluje ta ustawa? Czy nadzór budowlany uwzględnia zapiski ustawy – prawo budowlane?

prawo budowalne

Prawo budowlane dotyczy wszelkich regulacji, które obejmują warunki i sposoby budowy nieruchomości i innych budynków. Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź, jak działa prawo budowlane w kwestii budownictwa i pozwoleń na budowę.

Ustawa dotycząca prawa budowlanego odnosi się głównie do ochrony zdrowia, a nawet życia pracowników budowlanych. Podczas realizowania robót weź pod uwagę przepisy, które pozwolą ograniczyć ryzyko wystąpienia katastrofy. Zastanawiasz się, w jaki sposób działa prawo budowlane? Przepisy, które obowiązują od 1 stycznia 1995 roku, są kluczowe dla deweloperów i nie tylko. Jako inwestor poznaj podstawowe regulacje prawne oraz nowelizacje ustaw. Dzięki temu budowa oraz rozbiórka budynku nie będzie dla ciebie problemem.

Prawo budowlane – czym jest?

Prawo budowlane obowiązuje już od 1 stycznia 1995 roku. Pamiętaj, że w dokumentach prawnych tego typu znajduje się aż 11 rozdziałów. Te dotyczą precyzyjnego omówienia procedur związanych z budownictwem. Projekt budowlany musi być w pełni zgodny z regulacjami Ustawy prawo budowlane. Pamiętaj, że prawo budowlane w ciągu lat jest stale zmieniane. Wszystkie zapiski są dopasowywane do stale zmieniających się standardów w budownictwie. Wszystkie zagadnienia zawarte w tej ustawie przestrzegane są przez wszystkie firmy realizujące inwestycje budowlane. Jako kierownik budowy również masz obowiązek respektować te przepisy. Projektuj nieruchomości i zgłaszaj je zgodnie z prawem budowlanym. Unikniesz w ten sposób wielu problemów z prawem, a także kłopotów w razie katastrofy na budowie.

Czym zajmuje się prawo budowlany? Najważniejsze przepisy ustawy

Ustawa prawo budowlane reguluje wszelkie kwestie, które dotyczą projektowania, budowy oraz nadzoru budowlanego. Wszelkie roboty budowlane wykonuj w oparciu o zapisy zawarte w ustawie. Przepisy te określają zasady odnoszące się do pozyskiwania pozwoleń na budowę. Masz uprawnienia budowlane? Każda nowelizacja prawa budowlanego powinna cię zainteresować. Zwróć się do administracji architektoniczno-budowlanej, aby zdobyć najnowsze informacje. Pamiętaj też, że użytkowanie obiektu budowlanego będzie możliwe tylko wtedy, kiedy organy administracji publicznej zaakceptują nowy budynek.

Przeczytaj:  Zaskarżenie licytacji komorniczej – jak wnieść skargę na czynności komornika?

Prawo budowlane określa warunki, jakie trzeba spełnić, by inwestycja została dopuszczona do użytkowania. Decyzja o pozwoleniu na budowę wydawana jest jeszcze na etapie projektowania inwestycji. Zwracaj uwagę na fakt, że prawo budowlane wywiera też mocny nacisk na ochronę środowiska. Ponadto ustawa ta bierze pod uwagę ewentualne ryzyko wystąpienia katastrofy budowlanej. Co to oznacza w praktyce? W tym przypadku uregulowane są wszelkie procedury i działania, które minimalizują straty na miejscu budowy nowego obiektu. Dodatkowo prawo budowlane ustala sankcje i kary na osoby, które niedostosowanie się do przepisów budowlanych na jakimkolwiek etapie budowy.

Jakie zapiski można znaleźć w prawie budowlanym?

Chcesz wiedzieć, jak zagospodarować teren zabudowy? A może nie wiesz, jak dokonać zgłoszenia działki na budowę nowego obiektu? Prawo budowlane konkretnie wskazuje na to, w jaki sposób regulowane są kwestie związane z budownictwem. Oto najważniejsze z nich:

 • przepisy ogólne budownictwa krajowego;
 • samodzielne funkcje techniczne;
 • postępowania poprzedzające rozpoczęcie robót budowlanych;
 • katastrofy budowlane;
 • przepisy karne;
 • budowa i warunki oddania obiektów budowlanych do użytku;
 • odpowiedzialność zawodowa pracowników i kierownika budowy;
 • nadzoru budowlanego.

Pamiętaj, że wszelkie zmiany w prawie budowlanym są wprowadzane dopiero po dokładnej weryfikacji tych kwestii przez specjalistów. Organ administracji architektoniczno-budowlanej ma pełne prawo do żądania zmian w prawie budowlanym. Pamiętaj, że procedury prawa budowlanego obowiązują już od pierwszych chwil rozpoczęcia działań na budowie. Regulacje wynikające z ustawy dotyczą nawet eksploatacji budynku oraz ostateczną jego rozbiórkę po wieloletniej eksploatacji.

Nowe prawo budowlane – od kiedy obowiązuje i czego dotyczy?

Zastanawiasz się, czego dotyczy prawo budowlane? Nowelizacja ustawy w 2020 roku dotyczyła wielu kwestii. Nowe przepisy to konieczność wymuszona stale zmieniającymi się standardami w budownictwie. Pamiętaj, że nowe przepisy weszły w życie 19 września 2020 roku. Według specjalistów poprzednie przepisy nie były wystarczająco stabilne jeśli chodzi o kwestie sporne w budownictwie. Nowe prawo budowlane zawiera przede wszystkim wykaz nowych obiektów, do których budowy konieczne jest zdobycie pozwolenia na budowę.

Przeczytaj:  Ambasada RP w Paryżu – jakie są jej zadania, gdzie się znajduje?

Według nowych przepisów Ustawa prawo budowlane pozwolenia budowlane nie są konieczne jeśli chodzi o realizację tarasów lub powierzchnię zabudowy mniejszą niż 35 m kwadratowych. Co ciekawe, znowelizowane przepisy stawiają także na podział projektu budowlanego na trzy podstawowe części, a mianowicie:

 • zagospodarowanie terenu;
 • projekt architektoniczno-budowlany;
 • projekt techniczny.

Zapoznaj się z nowymi przepisami wynikającymi z prawa budowlanego. Dzięki temu nie tylko zapewnisz bezpieczeństwo nowej inwestycji. Zyskasz także niezbędną wiedzę, dzięki której łatwiej zdobędziesz pozwolenie na budowę i nie tylko.

Nadzór prawa budowlanego a aktualne przepisy

Kto zajmuje się sprawdzaniem przestrzegania prawa budowlanego? Taką osobą jest powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. Tego typu organy państwowe zajmują się głównie nadzorowaniem przestrzegania ustawy budowlanej. Pamiętaj, że nadrzędnym organem jest Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego. Dzięki temu wszelkie regulacje są przestrzegane na miejscu budowy oraz jeszcze na etapie projektowania nowych inwestycji.

Dobrze doprecyzowana ustawa umożliwia o wiele szybsze podejmowanie decyzji. Dostosuj się do aktualnych przepisów, a Nadzór Budowlany na pewno wyda stosowne oświadczenia o dochowaniu wszystkich niezbędnych formalności. Pamiętaj, że przepisy prawa budowlanego powstały po to, aby chronić pracowników przez katastrofami w miejscu pracy. Oprócz tego ustawa jasno określa procedury projektowania, powstawania oraz oddawania obiektów budowlanych do użytku.

Aktualne prawo budowlane – co warto wiedzieć?

W ramach prawa budowlanego i jego zmian koniecznie sprawdź, jak zmieniły się metody wnioskowania o pozwolenie na budowę. Od dnia 1 lipca 2021 roku każdy może złożyć wniosek wygodnie online. Jeśli projekt spełnia warunki techniczne, bez problemu przystąpisz do rozpoczęcia procesu budowlanego. Zmiany w prawie budowlanym obejmują uruchomienie serwisu e-budownictwo. Dzięki temu bez problemu złożysz nowy wniosek i zgłosisz np. roboty budowlane w danym miejscu.

Zgłoszenie budowy jest ważne. Nowelizacja ustawy przewidziała kilka typów obiektów, które postawisz w ramach pozwolenia budowlanego, a mianowicie:

 • wolnostojących budynków mieszkalnych;
 • sieci kanalizacyjnych z ciśnieniem roboczym do 0,5 MPa;
 • tymczasowych obiektów budowlanych;
 • kanalizacji kablowej;
 • budynków gospodarczych wolnostojących;
 • tarasów o powierzchni do 35 m kwadratowych.
Przeczytaj:  Prawo kanoniczne – co to jest? Co określa kodeks prawa kanonicznego?

Pamiętaj, że obecne prawo budowlane przewiduje także rozpoczęcie inwestycji bez pozwolenia, ale tylko pod pewnymi warunkami. Na tę chwilę bez pozwolenia postawisz obiekt o powierzchni do 70 m kwadratowych bez poddasza. Sprawdź popularne strony rządowe i sprawdź dokładne zapisy Ustawy prawo budowlane. Dzięki temu dopełnisz wszystkich formalności budowlanych bez zbędnych komplikacji.

Zobacz także:

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w Prawo