Sprawdziliśmy, ile bierze adwokat za reprezentowanie w sądzie! Wynagrodzenie adwokatów uzależnione jest od wielu czynników. Często to obowiązujące ustawodawstwo nakazuje utrzymywanie wynagrodzeń na konkretnym poziomie.
Istnieją w życiu sytuacje, kiedy sami nie jesteśmy w stanie rozwiązać swojego problemu. Sięgamy wówczas po pomoc doświadczonych profesjonalistów. Właśnie tak dzieje się, kiedy mamy jakiś problem natury prawnej. Chociaż współpraca z prawnikiem zazwyczaj nie jest tania, to wiąże się najczęściej ze sporymi korzyściami. Zobacz, ile bierze adwokat za reprezentowanie w sądzie!
Od czego zależy wynagrodzenie adwokata?
Adwokaci zazwyczaj nie mają konkretnie sprecyzowanych cenników, zgodnie z którymi obsługują i reprezentują swoich klientów. Dzieje się tak z uwagi różnorodności spraw, które prowadzą i problemów, z jakimi muszą się mierzyć. Ich wynagrodzenie uzależniane jest przede wszystkim od zawiłości sprawy oraz nakładu pracy, jaką musi on w tę sprawę włożyć. Ponadto adwokaci stosują różnorodne sposoby gratyfikacyjne za swoją pracę, o czym opowiemy więcej w dalszej części tego artykułu.
Ile bierze adwokat za reprezentowanie w sądzie? Cennik stawek minimalnych
Chociaż kancelarie prawne posiadają swoje cenniki, to rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości nakazuje im stosowanie się do stawek minimalnych. Przykładowe stawki minimalne wyglądają w sposób następujący:
- za rozwód lub unieważnienie małżeństwa – 720 złotych;
- za ustanowienie rozdzielności majątkowej – 720 złotych;
- za reprezentowanie w sprawie dotyczącej służebności – 480 złotych;
- za sprawę o rozgraniczenie – 720 złotych;
- za stwierdzenie nabycia spadku – 120 złotych;
- za stwierdzenie nabycia spadku z uznaniem ważności testamentu – 720 złotych;
- sprawa o ubezwłasnowolnienie – 480 złotych;
- sprawy dotyczące przywrócenia do pracy – 180 złotych;
- obrona w postępowaniu karnym przed sądem rejonowym – 720 złotych;
- obrona w postępowaniu karnym w sprawie o wykroczenie – 360 złotych;
- sprawy o zapłatę w postępowaniu cywilnym upominawczym oraz nakazowym o wartości:
- do 500 złotych – 60 złotych;
- od 500 do 1 500 złotych – 180 złotych;
- od 1 500 do 5 000 złotych – 600 złotych;
- od 5 000 do 10 000 złotych – 1 200 złotych;
- od 10 000 do 50 000 złotych – 2 400 złotych;
- od 50 000 do 200 000 złotych – 3 600 złotych;
- od 200 000 wzwyż – 7 200 złotych.
Pamiętaj, że podane powyżej stawki są jedynie przykładowymi. Oznacza to, że w rozporządzeniu znajdziesz znacznie dłuższą listę. Podkreślamy, że są to stawki minimalne, które w praktyce są zazwyczaj wyższe. Dotyczą one kompleksowego przeprowadzenie sprawy. Porada prawna lub samo sporządzenie pisma będą zdecydowanie tańsze.
Ile kosztuje adwokat?
Postępowania sądowe uznaje się za najdroższą usługę prawną. Dzieje się tak, ponieważ adwokaci wielokrotnie muszą stawić się na sali sądowej. Jednorazowa reprezentacja w sądzie to koszt od 300 złotych wzwyż. Nie sposób określić konkretnej ceny, ponieważ będzie ona zróżnicowana w uzależnieniu od:
- trudności i skomplikowania sprawy;
- dziedziny prawa, jakiej dotyczy sprawa;
- zlokalizowania sądu oraz siedziby biura adwokata;
- marki i prestiżu adwokata.
W jaki sposób rozliczają się kancelarie prawne?
Kancelarie prawne oferują różnorodne sposoby na rozliczenie się z klientami.
Rozliczenie za całą sprawę
Podstawowym sposobem rozliczenia za poprowadzenie sprawy w sądzie jest opłata całościowa. Wynagrodzenie obejmuje wszystkie czynności, jakie będzie musiał wykonać pełnomocnik. Zaletą takiego systemu jest fakt, że klienci już na samym początku znają koszt reprezentacji. Niestety nierzadko są to niemałe kwoty opiewające o kilkuletnią współpracę, dlatego często kancelarie pozwalają na rozłożenie ich na raty.
Rozliczenie za wykonanie poszczególnych czynności
Ten rodzaj rozliczenia wybierają klienci, którzy potrzebują pomocy w pojedynczych sprawach. Najczęściej jest to konieczność uzyskania porady prawnej lub sporządzenia konkretnego pisma.
Rozliczenie ryczałtowe
Rozliczenie ryczałtowe polega na comiesięcznym opłacaniu ustalonego wynagrodzenia. W jego ramach prawnik będzie wykonywał wszelkie niezbędne czynności we wszystkich zleconych mu przez daną osobę sprawach.
Rozliczenie godzinowe
W tym przypadku każda godzina pracy adwokata powinna zostać osobno rozliczona. Można z góry ustalić konkretny limit godzin, aby klient dokładnie znał maksymalny koszt współpracy. Każda godzina pracy wkraczająca poza ten limit powinna zostać uzgodniona z klientem.
Rozliczenie w formie premii od sukcesu
Rozliczenie w typie Success Fee, a więc w postaci premii od sukcesu wyrażane jest najczęściej w sprawach cywilnych, kiedy w grę wchodzi walka o określoną sumę pieniędzy. W tym przypadku za wygranie sprawy adwokat otrzyma konkretny procent udziału w wygranej sumie. Ten rodzaj wynagrodzenia ma pełnić funkcję motywacyjną dla prawnika.
Zwrot kosztów adwokata w przypadku wygranej
Wiesz już mniej więcej, ile bierze adwokat za reprezentowanie w sądzie, a czy wiesz, że jego pomoc może okazać się dla ciebie całkowicie bezpłatna? Takie sytuacje mają miejsce w postępowaniach cywilnych, gdzie obowiązuje zasada, że strona przegrywająca zwraca przeciwnikowi na jego żądanie koszty, które ten poniósł i które były niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony. Kiedy sprawa zostanie przegrana w części, sąd prawdopodobnie rozdzieli koszty pomiędzy strony postępowania.
W przypadku spraw karnych, uniewinnienie oskarżonego lub umorzenie postępowania będzie się wiązało ze zwrotem kosztów wynagrodzenia obrońcy, zgodnie ze stawkami wynikającymi z rozporządzenia.
Podsumowując, kwestia, ile bierze adwokat za reprezentowanie w sądzie, nie jest jednoznaczna. Wszystko tutaj zależy od charakteru postępowania, jego trudności, zawiłości i czasu pracy zastępcy prawnego.
Zobacz także:
- None Found