Czym jest i na czym polega nadzór spawalniczy? Garść praktycznych informacji

nadzor spawalniczy

Spawanie to bardzo ważny element stawiania wielu konstrukcji, także tych, z którymi użytkownicy będą mieli bezpośredni kontakt. Za co odpowiada nadzór spawalniczy? Sprawdź!

Proces spawania jest zaskakująco skomplikowany i nie polega tylko na łączeniu dwóch materiałów za pomocą spoiny. Istnieją różne metody i technologie spawania, a także instrukcje czy normy ISO, które muszą spełnić gotowe spawy. W przypadku większych i bardziej skomplikowanych konstrukcji nawet niewielkie odstępstwo może skończyć się prawdziwą katastrofą! Nadzór spawalniczy ma za zadanie przygotować procedury i kontrolować efekt pracy spawaczy. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

Z czego składa się nadzór spawalniczy?

Na rynku istnieje wiele akredytowanych firm, które oferują nadzór spawalniczy (jedną z nich jest Navitest). Oznacza to także zróżnicowanie ofert, ale w zdecydowanej większości przypadków zakres usług oznacza szeroko rozumianą kontrolę procesu i materiałów spawalniczych.

Inżynierowie spawalnicy są odpowiedzialni między innymi za:

  • kontrolę poprawnego ułożenia spoiny w stosunku do planów (rysunku);
  • dobór właściwych metod i materiałów spawalniczych;
  • kontrolę warunków spawania (na przykład zastosowanie podgrzewania wstępnego) i parametrów samego spawania (prędkość przesuwu, liczba amperów i woltów spawarki);
  • kontrolę wizualną gotowych spoin.

Spawalnicy często są odpowiedzialni także za optymalizację cenową procesu spawania, tj. dobranie metody spawania i rodzaju spoiny, które pozwolą na osiągnięcie możliwie najlepszych efektów w najkrótszym czasie i z niską ceną procesu.

Dlaczego warto wykorzystać nadzór spawalniczy?

Chociaż na pierwszy rzut oka można odnieść inne wrażenie, to spawanie jest procesem, który bardzo łatwo zepsuć lub przeprowadzić w nieodpowiedni sposób. Nie ma to większego znaczenia w przypadku elementów, które nie będą krytyczne dla konstrukcji lub które nie przenoszą istotnych obciążeń (np. metalowe przęsła ogrodzenia). W takiej sytuacji efekt będzie po prostu brzydki lub sam spawany element prędzej czy później straci swoją funkcjonalność.

Przeczytaj:  Jakie kwestie są regulowane przez polskie prawo finansowe? Finanse i publiczne prawo bankowe.

Czym może grozić nieprawidłowo wykonane spawanie?

Poważniejszy problem stoi przed firmami oferującymi wyroby spawane, przed którymi stawiane są znacznie większe wymagania. To między innymi konstrukcje przenoszące duże obciążenia lub pracujące pod ciśnieniem, ale także np. elementy infrastruktury drogowej (barierki ochronne) czy rusztowania. W takich przypadkach wykonanie złego spawu lub dobranie nieodpowiednich metod czy parametrów może skutkować bardzo poważnym w skutkach wypadkiem!

Uproszczenie procesu spawania dzięki nadzorowi spawalniczemu

Nie bez znaczenia jest także zmniejszenie kosztów obsługi wadliwych elementów i samego procesu spawania. Doświadczony inżynier spawalnik, który sprawuje nadzór spawalniczy w firmie, nie tylko zmniejszy liczbę reklamacji – dzięki polepszeniu efektów procesu – ale też zmniejszy koszty związane z przeprowadzeniem samego procesu. To zasługa tego, że spawacze będą mogli pracować szybciej i z użyciem lepiej dobranych metod. Czasami wystarczy niewielka zmiana w planach, żeby znacznie uprościć proces spawania danej części czy konstrukcji!

Wiesz już, na czym polega nadzór spawalniczy. Spawalnicy to wykwalifikowana kadra techniczna, która dysponuje odpowiednimi zaświadczeniami i certyfikatami, a także przestrzega ustaleń z norm ISO. Ich rola w procesie spawania jest bardzo ważna, szczególnie jeśli firma zajmuje się produkcją np. zbiorników ciśnieniowych czy innej infrastruktury krytycznej. Skorzystanie z usług takich specjalistów może oznaczać dla firmy bardzo wymierne korzyści, nie tylko finansowe.

Zobacz także:

Przeczytaj:  Prawo wykonywania zawodu lekarza: ograniczone prawo wykonywania zawodu
Gabriel Kowalczyk
Student ostatniego roku prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie na wydziale Prawa i Administracji. W tygodniu po zajęciach pracuje jako stażysta w kancelarii prawnej, a w weekendy udziela korepetycji z angielskiego. W wolnym czasie czyta książki i wychodzi z przyjaciółmi na miasto.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w Prawo