Prawa zwierząt

prawa zwierząt

Zwierzęta są nierozłącznym elementem w życiu człowieka. Towarzyszą nam od setek lat, a ich prawa są równie ważne co prawa ludzkie. Często zdarza się jednak, że nie potrafimy odpowiednio ich traktować. 

Zwierzę to nie rzecz!

Podstawowym problemem, jaki możemy zaobserwować wśród poczynań ludzi, jest brak zrozumienia tego, że zwierzęta tak jak my mają swoje prawa. Każde zwierzę zasługuje na poszanowanie i odpowiednią opiekę nad nim. Człowiek jako przedstawiciel gatunku jest za nie odpowiedzialny. Dowiedz się więcej i odwiedź serwis Zwierzaki.pl.

O historii praw zwierząt

Spory o to, na jakie traktowanie zasługują zwierzęta, sięgają tysiące lat. Do czasu pierwszej regulacji praw zwierząt, bywało z tym różnie, dlatego niezwykle ważne było, aby powstał taki dokument. Przełomem była „Ustawa Martina”, której początki sięgają 1821 roku. Jego idea została wyśmiana i wydawała się nie do zaakceptowania. Martin jednak dopiął swego i po roku została ona uchwalona przez brytyjski rząd. Dotyczyła ona tego, że za bicie oraz znęcanie się nad niektórymi zwierzętami groziła kara grzywny bądź więzienia. Punktem zwrotnym było powstanie Międzynarodowej Organizacji Praw Zwierząt z ang. Word Society for the Protection of Animals (w skrócie WSPA) celem, której było zakończenie cierpienia i stworzenie świata pozbawionego brutalności wobec zwierząt. 

Polskie prawo dotyczące zwierząt

W prawie polskim ustawą normalizującą jest akt prawny z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt. Zostały tam zawarte przepisy ogólne zawierające prawa, konsekwencje oraz organy czuwające nad przestrzeganiem tych artykułów. Znajdziemy tam adnotacje dotyczące nie tylko opieki nad zwierzętami domowymi, ale również hodowlanymi. Sugeruje nam jasno, że każde zwierzę ma swoje prawa, powinno być traktowanie z należytym szacunkiem bez znaczenia na ich wykorzystanie. Należy pamiętać, że każdy czyn, który został ujawniony, niesie za sobą konsekwencje prawne – mniej lub bardziej zaostrzone. W 2020 roku sejm zmodyfikował starą ustawę na poczet nowej, tzw. Piątki dla zwierząt. Wprowadziła ona restrykcje zakazujące hodowli zwierząt na futra, uczestnictwa w cyrkach, oraz obostrzenia dotyczące uboju rytualnego.

Przeczytaj:  Zaskarżenie uchwały wspólnoty mieszkaniowej – pozew o uchylenie uchwały

Prawa zwierząt w świetle całego świata

Zależnie od miejsca, w którym się znajdujemy, prawa zwierząt są inaczej łamane i respektowane. W Afryce spotykamy się z problemem kłusownictwa na dzikie i chronione gatunki zwierząt. W przypadku nosorożców osoby odpowiedzialne za ich bezpieczeństwo umyślnie łapią je i piłują im rogi, aby nie stały się ofiarą handlarzy czarnego rynku, chcących dorobić się na nieszczęściu niewinnych zwierząt. Kolejnym punktem odniesienia jest mordowanie słoni, w celu przemytu ich kości z miejsc afrykańskich nękanymi konfliktami zbrojnymi na terytoria Azji, a w szczególności Chin, gdzie zamożni ludzie je nabywają. Przykład do naśladowania, jak powinno traktować się zwierzęta, możemy znaleźć w mieszkańcach Indii. Według ich wierzeń pod postacią krowy kryje się Bogini wszystkich żywych istot i roślin. Żaden z mieszkańców nie chce narazić się na jej gniew, dlatego zwierzę ma podobne prawa, a czasami nawet większe niż mieszkańcy tego państwa. Wierzą oni w to, że oddając jej cześć, zsyła ona na ich ziemię plony, zapewniając szczęście i dobrobyt. Są tak bardzo pochłonięci swoją religią, że niekiedy zdarzają się sytuacje napadów na rzeźnie, aby ocalić stare i schorowane krowy oraz dać im możliwość spokojnej starości w specjalnie przygotowanych schroniskach. 

Chronić, a nie krzywdzić

Niezależnie od naszych tradycji kulturowych, każde zwierzę powinno być traktowane humanitarnie, ponieważ nawet w najmniejszy sposób przyczynia się do ludzkiego życia. Bez nich nie mielibyśmy pożywienia, które jest jednym z fundamentalnych czynników naszego przetrwania. Dla samotnych ludzi zwierzę może stać się dla nich jedynym przyjacielem. W medycynie ich wykorzystanie jest niezwykle istotne. Istnieje wiele form rehabilitacji z wykorzystaniem takich zwierząt jak konie, alpaki czy delfiny. Ogromnym wsparciem dla ludzi niewidomych są specjalnie wyszkoleni psi przewodnicy, którzy pomagają im w każdej czynności życiowej. Podsumowując, każde nawet najmniejsze zwierzę ma udział w polepszaniu i rozwoju otaczającego nas świata, dlatego powinniśmy chronić, a nie krzywdzić.

Przeczytaj:  Jakie kwestie reguluje prawo handlowe? Najważniejsze ustawy z zakresu prawa handlowego

Zobacz także:

Gabriel Kowalczyk
Student ostatniego roku prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie na wydziale Prawa i Administracji. W tygodniu po zajęciach pracuje jako stażysta w kancelarii prawnej, a w weekendy udziela korepetycji z angielskiego. W wolnym czasie czyta książki i wychodzi z przyjaciółmi na miasto.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w Prawo