Czy kolekcjonowanie naklejek na legitymację studencką i doktorancką jest legalne?

Ważność Elektronicznej Legitymacji Studenckiej ELS i Elektronicznej Legitymacji Doktoranckiej ELD przedłużają specjalne naklejki hologramowe, wydawane w dziekanatach uczelni wyższych. Od wielu lat naklejki ELS i ELD dostępne są w specjalistycznych sklepach internetowych. Czy można legalnie kupić hologramy kolekcjonerskie? Dowiedz się, co na ten temat mówią przepisy prawne.

najklejki na legitymacje i hologramy kolekcjonerskie ELS

Czym są naklejki ELS i ELD?

Hologramy kolekcjonerskie to specjalne znaczki na Elektroniczną Legitymację Studencką ELS, przedłużające jej ważność. Naklejki ELS wydawane są w dziekanatach uczelni wyższych, na początku każdego semestru. Ważna legitymacja studencka z aktualną naklejką semestralną są potwierdzeniem statusu studenta i umożliwiają korzystanie z przysługujących ulg w transporcie publicznym, instytucjach kulturalnych, restauracjach, klubach, hotelach, pensjonatach, punktach handlowych i usługowych. Naklejka na legitymacje ELS to niewielki znaczek o wymiarach 9 mm x 10 mm, charakteryzujący się holograficzną powierzchnią, znakiem orła, znakiem oraz laserowo nacinaną datą ważności. Hologramy studenckie ELS zawierają 8 cyfrowy kod, którego pierwsze trzy liczby oznaczają kod uczelni wyższej, a kolejne pięć to numer seryjny naklejki. Hologramy studenckie posiadają także specjalne zabezpieczenie przed odklejeniem i ponownym naklejeniem w postaci plastra miodu. Hologram na legitymację doktorancką różni się od hologramu studenckiego jedynie formatem daty, ze względu na fakt, wydawania naklejek doktoranckich raz w roku, a studenckich dwa razy do roku hologram ELS posiada datę 31-10-22 lub 31-03-2022, a hologram ELD 30-09-22. Wyjątkowy wygląd naklejek studenckich i doktoranckich sprawia, że wiele osób decyduje się na kolekcjonowanie hologramów ELS i ELD. Czy naklejkę  studencką i hologram doktorancki kolekcjonerski można kupić legalnie?

Kolekcjonerskie naklejki studenckie i doktoranckie, a przepisy prawne

W świetle polskich przepisów sprzedaż i kolekcjonowanie hologramów studenckich ELS i naklejek doktoranckich ELD jest w pełni legalna. Osoby, które chcą kupić oryginalne naklejki kolekcjonerskie nie muszą się obawiać konsekwencji prawnych, jeśli hologramy nie są wykorzystywane do innych celów jak: korzystanie z ustawowych zniżek przysługujących studentom uczelni wyższych. Posługiwanie się hologramem ELS lub ELD niezgodnie z przeznaczeniem w Kodeksie karnym określane jest jako fałszerstwo materialne stypizowane. Zgodnie z art.270 Kodeksu karnego za wykorzystywanie naklejek kolekcjonerskich jako autentyczne grozi kara ograniczenia lub pozbawienia wolności od 3 miesięcy do nawet 5 lat. Zakup hologramów studenckich i doktoranckich do celów kolekcjonerskich lub jako wyjątkowy prezent dla znajomego absolwenta jest legalny. Jak zdobyć legitymację doktorancką oraz naklejki na legitymację ELS?

Przeczytaj:  Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. kodeks wykroczeń: co warto wiedzieć?

Naklejki kolekcjonerskie ELS i ELD cieszą się ogromną popularnością, dlatego dostępne są na wielu internetowych portalach aukcyjnych oraz na lokalnych grupach w mediach społecznościowych. Niestety, nie wszyscy sprzedawcy oferują oryginalne hologramy ELS i ELD z aktualną datą ważności. Decydując się na zakup naklejek studenckich i doktoranckich warto skorzystać z profesjonalnych sklepów zajmujących się sprzedażą autentycznych hologramów na legitymacje studenckie. Specjalistyczne sklepy internetowe takie jak: Hologramykolekcjonerskie24.com, w którym dostępne są oryginalne naklejki ELS i ELD wszystkich uczelni wyższych w Polsce. Hologramy kolekcjonerskie są niemal identyczne, jak naklejki wydawane studentom w dziekanatach i posiadają znak orła, znak RP, laserowo nacinaną datę, 8 cyfrowy kod oraz specjalne zabezpieczenie w postaci plastra miodu. Na stronie dostępne są hologramy kolekcjonerskie na aktualny semestr 31-10-2022 i naklejki doktoranckie 31-09-2022 oraz z poprzednich edycji w atrakcyjnej cenie i z szybką dostawą na terenie całego kraju. Decydując się na zakup oryginalnych naklejek kolekcjonerskich warto skorzystać ze sprawdzonych sklepów internetowych, cieszących się pozytywnymi opiniami klientów.

Zobacz także:

    None Found

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *