Umowa na remont mieszkania – na co zwrócić uwagę?

umowa na remont mieszkania

Od dawna planujesz wymarzony remont swojego domu czy mieszkania, znajdujesz ekipę remontową dysponującą odpowiadającym Ci terminem. Po chwili słusznej satysfakcji przychodzi czas na dopełnienie niezbędnych formalności. Umowa na remont mieszkania jest konieczna, by ochronić nas przede wszystkim przed nieuczciwymi wykonawcami, których niestety nie brakuje. Ponadto, w trakcie remontu mogą wydarzyć się nieprzewidziane wypadki czy opóźnienia, a prawidłowo skonstruowana umowa na remont mieszkania pozwoli na podjęcie odpowiednich kroków. Co powinna zawierać poprawnie skonstruowana umowa na remont mieszkania? Jak zabezpieczyć swoje interesy?

Sprawdzenie wykonawcy

Pierwszą rzeczą jaką powinniśmy wykonać, jest dokładne sprawdzenie firmy budowlanej, której zamierzamy powierzyć remont. Często zdarza się, że podpisanie umowy proponuje ktoś, kto nie ma odpowiedniego pełnomocnictwa czy upoważnienia. Z tego powodu należy zweryfikować dane wykonawcy. Jeśli prowadzi on jednoosobową działalność gospodarczą, jego dane znajdziemy w rejestrze CEiDG, posługując się numerem NIP. Jeśli wykonawca działa w formie spółki, należy ustalić osoby, które są uprawnione do jej reprezentowania na stronie ems.ms.gov.pl, wpisując numer KRS.

Przedmiot umowy

Kolejną istotną kwestią jest dokładne sprecyzowanie przedmiotu umowy, czyli zakresu prac, jakie mają zostać wykonane. Niejasne ujęcie tego w umowie remontu mieszkania może skutkować sytuacją, gdy na zakończenie  zostaniemy poproszeni o dodatkową zapłatę, gdyż część wykonanych prac nie będzie się według wykonawcy mieściła w umowie. By uniknąć nieporozumień, warto dopilnować, by każde ustalenia poczynione z ekipą remontową zostały ujęte w formie pisemnej.

Sprawdź też: ile kosztuje remont mieszkania?

Termin zakończenia remontu

W umowie remontu mieszkania bezwzględnie należy zawrzeć termin rozpoczęcia prac, a także ich zakończenia, najlepiej w dacie dziennej. Jeśli planujemy bardziej skomplikowany, kompleksowy remont, można zawrzeć w umowie kilka terminów. Podzielenie całości remontu na kilka etapów prac, które powinny zostać ukończone w konkretnych terminach także wchodzi w grę. Powinniśmy także ustalić wraz z wykonawcą ewentualne kary umowne w przypadku niedotrzymania zawartych w umowie terminów, w zależności od tego, czy zostały one zawinione bądź spowodowane przez wykonawcę, czy też powstały z przyczyn od niego niezależnych. 

Przeczytaj:  Kara za niepłacenie abonamentu Play. Poznaj konsekwencje braku płatności

Wynagrodzenie i termin płatności

Poza terminem zakończenia prac remontowych, w umowie powinien zostać zawarty także termin, w którym będziemy zobowiązani do uregulowania płatności. Można rozliczyć się na 2 sposoby: ryczałtowo, czyli biorąc pod uwagę całość wykonanych prac) lub kosztorysowo, czyli określając koszty za poszczególne prace ekipy. Jeśli jest to dla nas dogodne, a wykonawca remontu wyrazi na to zgodę, płatność możemy rozłożyć na raty, niezależnie od wybranego sposobu rozliczenia. Ważne, by pamiętać o zawarciu w umowie na remont mieszkania zarówno kwoty netto jak i brutto, a co za tym idzie o ustaleniu odpowiedniej stawki podatku od towarów i usług.

Poza podstawowymi kwestiami, takich jak terminy wykonania usługi, płatności za nią i wysokość wynagrodzenia, warto także pamiętać o kilku kwestiach. W umowie możemy ustalić, co stanie się w przypadku wyrządzenia szkody przez któregoś z pracowników. Umowę na remont mieszkania zawsze warto uważnie przeczytać, nawet kilkukrotnie, by upewnić się że nie zawiera ona żadnych godzących w nasze interesy zapisów. W przypadku gdy nie do końca rozumiemy któryś z punktów umowy, warto również skorzystać z konsultacji prawnika. 

Zobacz także:

    None Found

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w Porady