Refundacja okularów przez pracodawcę – co mówi o tym prawo?

Praca przed ekranem komputera może wpływać na pogorszenie jakości widzenia, dlatego wielu zatrudnionych na stanowiskach biurowych musi nosić okulary. Pracodawca ma obowiązek pokryć część kosztów związanych z ich zakupem, niemniej jednak należy przy tym spełnić ustawowe warunki. Co prawo mówi o refundowaniu okularów przez pracodawców?

Komu przysługuje refundacja?

Pracodawca ma obowiązek pokrycia części kosztów związanych z zakupem okularów w przypadku pracowników, którzy spędzają przed ekranem komputera przynajmniej cztery godziny dziennie. Jednocześnie osobie zatrudnionej stosowne zaświadczenie powinien wystawić lekarz medycyny pracy, który w czasie badań okresowych sprawdza również wzrok. Pracownik zobowiązany jest do zakupu okularów we własnym zakresie, a następnie do dostarczenia pracodawcy faktury. Dopiero na tej podstawie można dokonać zwrotu kosztów. Coraz więcej interpretacji prawnych mówi o tym, że zwrot za okulary należy się nie tylko pracownikom biurowym, lecz również osobom, które pracują przed ekranem tabletu, laptopa czy smartfona. 

Refundacja okularów – jak często?

Pracodawcy najczęściej mają problem z ustaleniem, w jakich okresach powinni zapewnić pracownikowi refundację okularów. Przepisy Kodeksu Pracy nie regulują bowiem tej kwestii. Przyjęło się, że skoro badania okresowe pracownika biurowego wykonuje się raz na cztery lata, to w takiej częstotliwości można refundować zakup okularów. Niemniej jednak przepisy ogólne nie są jasne, dlatego każdy pracodawca powinien przyjąć własne zasady. Należy odpowiednio je sformułować, a następnie umieścić w zakładowym regulaminie pracy. 

Jaką część kosztów pokrywa pracodawca?

Koszty związane z zakupem okularów nie są jednolite – okulary Dior czy inne markowe z pewnością będą droższe, niż modele pochodzące od mało znanych producentów. Pozostaje więc pytanie, ile pieniędzy na refundację szkieł czy oprawek powinien przeznaczyć pracodawca? Przepisy prawa nie regulują tej kwestii, dlatego w każdym zakładzie pracy wysokość refundacji może być inna. Ustawodawca wskazuje jedynie na to, że przekazane pracownikowi pieniądze powinny umożliwiać zakup szkieł czy oprawek, co oznacza, że kwoty powinny być dopasowane do warunków rynkowych. W dużych korporacjach najczęściej zwraca się pracownikom wysokie sumy, tymczasem małe firmy zawracają jedynie 200-300 zł. Oczywiście, pracownik może zmieścić się w proponowanym przez pracodawcę limicie, lecz może również zapłacić więcej, wybierając lepszej jakości okulary Gucci lub inne, które posłużą mu przez dłuższy czas.

Przeczytaj:  Jakie są skutki zawieszenia działalności gospodarczej?

Refundacja pracodawcy a refundacja NFZ

Wiele wątpliwości budzi kwestia refundacji okularów przez pracodawcę oraz przez NFZ. Warto mieć świadomość, że są to dwa różne źródła finansowania, dlatego pracownik, chcąc otrzymać pieniądze, musi spełnić inne wymagania. W przypadku refundacji NFZ mowa o recepcie wystawionej przez lekarza okulistę. Pracownik może za pomocą środków pochodzących od pracodawcy i z NFZ sfinansować zakup tych samych okularów – nie ma tutaj większych ograniczeń, zwłaszcza że zwykle musi on jeszcze sporo dołożyć z własnej kieszeni. 

Refundacja soczewek kontaktowych przez pracodawcę

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, pracodawca zobowiązany jest do refundacji okularów, a nie soczewek kontaktowych, chyba że lekarz medycyny pracy wyraźnie wskaże na konieczność wykonywania obowiązków służbowych właśnie w soczewkach. Pracodawcy mają też możliwość refundowania zakupu soczewek, jeśli tylko stosowne zapisy znajdą się w regulaminie zakładowym. 

Zobacz także:

    None Found

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w Porady