Jakie prawa przysługują kupującemu samochód?

Prawa nabywcy auta

Gwarancja i rękojmia to najważniejsze prawa, jakie przysługują nabywcy samochodu. Zakres ochrony zależy od tego, kto kupuje, od kogo i jaki to pojazd. Dowiedz się więcej o możliwościach, jakie mają kupujący w razie problemów z autem!

Gwarancja producenta nowego samochodu nie wymaga szerszych wyjaśnień – obejmuje wady fabryczne i materiałowe. Najczęściej trwa 2 lata, a zgodnie z przepisami zwykle wyłącza się z niej kwestie eksploatacyjne. Są też tzw. gwarancje na auto używane, czyli tak naprawdę specjalne polisy ubezpieczeniowe. Kupujący samochód ma 2 lata od nabycia i miesiąc od stwierdzenia wad na zgłoszenie roszczeń z tytułu rękojmi. Sprzedający ponosi całkowitą odpowiedzialność za usterki mechaniczne oraz wady prawne. Musi uświadomić nabywcę o ich istnieniu i konsekwencjach. Nawet jeśli o nich nie wie, nie wyłącza to całkowicie jego zobowiązań wobec kupującego. 

Prawo do skorzystania z rękojmi obowiązuje podczas kupowania nowego i używanego samochodu

Gwarancja na nowe auto nie obejmuje wszystkiego. Jeżeli mechanik stwierdzi, że np. w danym egzemplarzu zamontowano wadliwe części, nabywca powinien powołać się właśnie na rękojmię. W jej ramach można:

  • starać się o zmniejszenie ceny zakupu już po zawarciu transakcji;
  • wnioskować o usunięcie usterek;
  • zażądać wymiany przedmiotu zakupu na egzemplarz pozbawiony wad (dotyczy to tylko nowych samochodów);
  • odstąpić od umowy.

Stan techniczny ma duże znaczenie dla kupującego także w kontekście późniejszego ubezpieczenia. Przed zakupem używanego auta warto sprawdzić jego historię na podstawie numeru VIN. Warto sprawdzić też kalkulator OC AC i oszacować wysokość przyszłych składek.

Rękojmia na samochód używany może być skrócona, wyłączona lub wydłużona

Skrócenie, wydłużenie lub wyłączenie rękojmi może mieć miejsce pod warunkiem, że na takie warunki zgodzą się obie strony transakcji. Należy zwrócić szczególną uwagę na zapisy w tym zakresie przed podpisaniem umowy. W nieco lepszej sytuacji są konsumenci kupujący auta od firm – w takich sytuacjach wyłączenie odpowiedzialności sprzedającego z tytułu rękojmi jest możliwe tylko w szczególnych okolicznościach. Mowa choćby o zamieszczeniu szczegółowego wykazu problemów z samochodem w umowie. Wtedy rękojmia dotyczy tylko usterek spoza listy – nie ma znaczenia, czy występowały jeszcze u poprzedniego właściciela.

Przeczytaj:  Prawo wykonywania zawodu lekarza: ograniczone prawo wykonywania zawodu

Więcej praktycznych porad dla kierowców na Beesafe.pl!

Jeżeli nabywca odkryje, że sprzedawca zataił jakiekolwiek usterki, wtedy nic nie ogranicza prawa kupującego samochód do skorzystania z rękojmi. Obojętnie, czy jest konsumentem, czy przedsiębiorcą i nie ma znaczenia, u kogo nabył auto. Jako zatajenie wady traktuje się m.in.:

  • cofnięcie licznika przebiegu;
  • brak wzmianki o wypadkach i zdarzeniach drogowych, w których uczestniczył pojazd;
  • problemy prawne – od kradzieży samochodu (również gdy sprzedawca nieświadomie nabył je od złodzieja/pasera) po brak informacji o zabezpieczeniu bankowym na aucie.

Widoczne usterki i wady nie dają podstaw do rozwiązania umowy kupna-sprzedaży auta 

Prawo z definicji traktuje kupującego jako stronę „słabszą”, której interesy wymagają specjalnej ochrony. Jeżeli problem utrudniający użytkowanie samochodu pojawi się w ciągu roku od zakupu, to sprzedawca musi udowodnić, że wada fizyczna pojawiła się później. Może to zrobić np. poprzez przedstawienie szczegółowych badań technicznych z dnia zakupu. Takie „uprzywilejowane traktowanie” nie oznacza, że nabywcy mogą zachowywać pełną beztroskę. Przy zapisie o ograniczeniu lub niestosowaniu rękojmi (w umowie firma–firma lub konsument–konsument) to kupujący musi wykazać, że usterka została celowo zatajona.

Szczegółowo prawa i obowiązki kupujących oraz sprzedających są opisane w przepisach Kodeksu cywilnego i ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej. Ich znajomość może uchronić cię przed przykrymi konsekwencjami. Niestety, podczas ewentualnej sprawy w sądzie nie ma większego znaczenia, że kupujący nie wiedział do końca, jakie faktyczne znaczenie mają pewne zapisy w umowie – podpis jest równoznaczny ze zgodą na przedstawione warunki.

Zobacz także:

Przeczytaj:  Zasiłek pogrzebowy jako pomoc finansowa w organizacji pogrzebu
Gabriel Kowalczyk
Student ostatniego roku prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie na wydziale Prawa i Administracji. W tygodniu po zajęciach pracuje jako stażysta w kancelarii prawnej, a w weekendy udziela korepetycji z angielskiego. W wolnym czasie czyta książki i wychodzi z przyjaciółmi na miasto.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w Prawo