Praca prawnika. Własna działalność czy zatrudnienie u pracodawcy?

prawnik podający rękę swojemu klientowi

Prawnik to jeden z zawodów cieszących się w społeczeństwie największą renomą i prestiżem. Wynika to z bardzo obszernej wiedzy, którą prawnik musi dysponować, a także z wpływem, jaki jego praca ma na życie ludzi – może ono zależeć nie tylko od wyroku sądu, ale także od jakości udzielonej porady czy poprawności przeprowadzonych czynności notarialnych. Czym tak naprawdę zajmuje się prawnik? Czy rzeczywiście tak dużo zarabia? Jaką szkołę trzeba skończyć, żeby pracować w tym zawodzie? Lepiej otworzyć własną działalność czy zatrudnić się na etacie?

Czym się zajmuje i ile zarabia prawnik?

Pod ogólnym określeniem prawnika kryje się tak naprawdę wiele zawodów, których przedstawiciele zajmują się zupełnie odmiennymi zagadnieniami. Prawnikiem jest zatem sędzia (orzekający w sprawach właściwych dla danego organu sądowniczego), prokurator (wnoszący akt oskarżenia przed sądem, wykrywający i ścigający przestępstwa), adwokat (reprezentujący klientów przed sądem), radca prawny (świadczący pomoc prawną w postaci porad), notariusz (stwierdzający pewne zdarzenia wymagające potwierdzenia), komornik (zajmujący się egzekucją długów), kurator sądowy (sprawujący dozór nad osobami tego wymagającymi) czy dyplomata (reprezentujący kraj poza jego granicami). Jeżeli szukasz zatrudnienia w którymś z tych zawodów, przejrzyj ogłoszenia dla prawników GoWork. A jeśli dopiero planujesz swoją ścieżkę edukacji i kariery, zastanów się, która z tych ról najbardziej odpowiada twojej osobowości i ambicjom.

Średnie zarobki prawnika wahają się ok. 5000 zł netto – czyli niemal dwa razy tyle, ile wynosi najniższa krajowa. Co czwarty prawnik w Polsce zarabia powyżej 6500 zł netto. Jest to zatem profesja naprawdę opłacalna – zwłaszcza że na brak klientów na pewno nie będziesz narzekać. Prawników jest nadal o wiele mniej, niż wynosi zapotrzebowanie na nich.

Przeczytaj:  Przepisy cywilne dotyczące statków powietrznych. Prawo lotnicze – ustawa w Rzeczypospolitej Polskiej

Co trzeba zrobić, żeby zostać prawnikiem?

Karierę prawniczą należy rozpocząć od studiów na wydziale prawa i administracji. Są one bardzo wymagające i każdego roku część studentów rezygnuje lub przenosi się na inne kierunki. A to jeszcze nie koniec drogi – większość prawników marzy bowiem o aplikacji.

Aplikacja to po prostu praktyka, którą trzeba odbyć, aby wykonywać jeden z zawodów prawniczych przedstawionych powyżej. Nie jest łatwo się na nią dostać – prawnicy to ludzie zapracowani i mało kto ma czas i ochotę kształcić następców. Poszczególne aplikacje trwają od 1 do 3,5 roku, są płatne i kończą się egzaminem państwowym. Dopiero jego ukończenie uprawnia cię do poszukiwania pracy w wybranym zawodzie. A zatem jeśli marzysz o karierze notariusza, przygotuj się na co najmniej 8,5 roku nauki po szkole średniej.

Co istotne, aplikacja nie jest obowiązkowa i bez niej również możesz wykonywać pewne prace z dziedziny prawa – jako asystent prawnika z aplikacją, a także w urzędach czy w firmach.

Praca na etacie czy na własny rachunek?

Na działalności gospodarczej pracujesz sam na siebie, w pewnym stopniu możesz zarządzać swoim czasem elastyczniej niż na etacie. Minusem takiego rozwiązania jest konieczność odprowadzania wysokich składek i podatków oraz nieustanny trud samodzielnego poszukiwania klientów.

Praca prawnika na etacie jest z pewnością wygodniejsza – robisz swoje i wychodzisz o określonej godzinie, za całkiem dobre pieniądze. Szczególnie prawnicy w firmach prywatnych mogą zarobić naprawdę dużo – znacznie więcej niż w jednostkach administracji publicznej. Tracisz jednak możliwość dynamicznego kształtowania swojego planu dnia i dywersyfikacji źródeł dochodów.

Musisz rozważyć plusy i minusy i wybrać to, co najkorzystniejsze dla ciebie w danym momencie życia i kariery.

Artykuł promocyjny

Zobacz także:

Przeczytaj:  Prawo budowlane – co to takiego? Jakie kwestie reguluje ta ustawa? Czy nadzór budowlany uwzględnia zapiski ustawy – prawo budowlane?

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w Prawo