Ile grozi za dezercję (art. 339 k.k.)?

ile grozi za dezercję

Dezercja uznawana jest za przestępstwo przeciwko obowiązkowi wojskowemu polegającym na opuszczeniu jednostki wojskowej lub uchylanie się od służby wojskowej. Sprawdź, ile grozi za dezercję!

Samowolne opuszczenie jednostki wojskowej, pozostawanie poza jej terenem oraz zamiar uchylenia się od służby wojskowej jest w Polsce przestępstwem uregulowanym w kodeksie karnym. Sprawdziliśmy, ile grozi za dezercję! Zapraszamy do lektury!

Czym jest dezercja?

Mianem dezercji określa się przestępstwo przeciwko obowiązkowi wojskowemu. Polega ono na samowolnym opuszczeniu jednostki wojskowej lub pozostawaniu poza jej obszarem z brakiem zamiaru powrotu, ale za to z zamiarem uchylania się od służby wojskowej. Żołnierz, który dopuszcza się dezercji nazywany jest dezerterem. Zjawisko to znane jest od początków istnienia armii, a pierwsze wzmianki o niej miały miejsce w Starożytnej Grecji i Rzymie.

Kra za dezercję: ile grozi za dezercję?

Dezercja została uregulowana w artykule 339 kodeksu karnego. Zgodnie z nim: ,,Żołnierz, który w celu trwałego uchylenia się od służby wojskowej opuszcza swoją jednostkę lub wyznaczone miejsce przebywania lub w takim celu poza nimi pozostaje, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5″. Jeśli dezercji dopuszcza się zorganizowana grupa żołnierzy lub dezerter zabiera ze sobą broń, to można się spodziewać kary pozbawienia wolności w wymiarze od 6 miesięcy do 8 lat. Jeśli natomiast żołnierz ucieknie za granicę lub będzie za nią przebywał i uchylał się od powrotu do kraju i pełnienia służby, to grozi mu kara pozbawienia wolności od roku do lat 10. Za dezercję uznaje się również czynienie przygotowań do ucieczki. W tym przypadku kara pozbawienia wolności wynosi do lat 2 i może być stosowana zamiennie z aresztem wojskowym.

Przeczytaj:  Ile grozi za stalking (art. 190a k.k.)?

Podsumowując, dezercja to ucieczka lub plan ucieczki od służby wojskowej. Odpowiedź na pytanie, ile grozi za dezercję nie jest jednoznaczna i zależy od charakteru oraz poziomu zorganizowania czynu, ale może sięgać nawet 10 lat.

Zobacz także:

Gabriel Kowalczyk
Student ostatniego roku prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie na wydziale Prawa i Administracji. W tygodniu po zajęciach pracuje jako stażysta w kancelarii prawnej, a w weekendy udziela korepetycji z angielskiego. W wolnym czasie czyta książki i wychodzi z przyjaciółmi na miasto.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *