Czy można zrzec się ojcostwa?

Istnieje wiele sytuacji, w których mężczyzna może rozważać zrzeczenie się ojcostwa. Może to być przypadek, w którym okazuje się, że ojcem dziecka jest ktoś inny. Sprawdź, czy w świetle polskiego prawa zrzeknięcie się ojcostwa jest możliwe.

Zrzeczenie się ojcostwa – czy jest możliwe?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że polskie prawo nie przewiduje możliwości zrzeczenia się ojcostwa. Możliwe jest jednak tzw. zaprzeczenie ojcostwa – choć większość osób stosuje te terminy zamiennie.

Jedna z najważniejszych informacji jest taka, że zrzeczenie się ojcostwa jest możliwe – pod warunkiem, że nastąpi ono do sześciu miesięcy od momentu urodzenia się dziecka. Rozwiązanie takie jest dopuszczalne w sytuacji, gdy mężczyzna został uznany za ojca narodzonego dziecka na skutek domniemania – jako mąż matki lub dlatego, że właśnie w ten sposób został potraktowany przez kierownika urzędu stanu cywilnego. Jeśli mężczyzna ma powody do tego, aby zakwestionować swoje ojcostwo, może to zrobić.

Jak zrzec się ojcostwa?

Mężczyzna, który chce zrzec się ojcostwa, powinien zacząć działać jak najszybciej – najlepiej od razu po narodzinach dziecka. Może on złożyć pozew o zaprzeczenie ojcostwa. W postępowaniu takim najważniejszym dowodem będzie oczywiście badanie DNA, które wykaże, że mężczyzna nie jest biologicznym ojcem dziecka.

Warto wiedzieć, że matka dziecka również może walczyć o zaprzeczenie ojcostwa. Taka sytuacja ma miejsce na przykład wtedy, kiedy mężczyzna zaniedbuje swoje obowiązki rodzicielskie. W takim przypadku kobieta również może wnieść powództwo nie później niż sześć miesięcy po urodzeniu dziecka.

Przeczytaj:  Podatek za posiadanie psa. Ile wynosi kara za niepłacenie podatku za psa?

Jeśli kobiecie zależy na ustaleniu bezskuteczności uznania ojcostwa, czas na wniesienie powództwa wynosi sześć miesięcy – licząc od dnia, w którym dowiedziała się, że mężczyzna uznany za ojca w rzeczywistości nie jest biologicznym ojcem dziecka.

Dowiedz się więcej na temat możliwości zrzeczenia się ojcostwa: https://kancelaria-temida.com/sprawy-rodzinne/

Zrzeczenie się ojcostwa a alimenty

Wiele osób decyduje się na zrzeczenie się ojcostwa po to, aby nie mieć obowiązku płacenia alimentów. Nic w tym dziwnego – niewielu mężczyzn chce płacić alimenty na dziecko, które nie jest ich biologicznym potomkiem.

Jeśli sąd uzna wniosek o zaprzeczenie ojcostwa, obowiązek alimentacyjny zostanie zniesiony. Mężczyzna, w przypadku którego sąd przychylił się do wniosku o zaprzeczenie ojcostwa, może domagać się ustalenia, że jego obowiązek alimentacyjny ustał.

Warto skorzystać z pomocy prawnika – prawo rodzinne Gdańsk

Planujesz złożenie wniosku o zrzeczenie się ojcostwa, jednak obawiasz się, że nie uda Ci się wygrać tej sprawy? A może jesteś matką dziecka i to Ty chcesz wnieść powództwo o zaprzeczenie ojcostwa? Tego typu postępowanie bywa bardzo skomplikowane, dlatego warto rozważyć skorzystanie z pomocy prawnika od prawa rodzinnego w Gdańsku. Taka pomoc może okazać się na wagę złota. Zrzeknięcie się ojcostwa jest możliwe, jednak z pomocą prawnika postępowanie może okazać się o wiele mniej stresujące. 

Materiał promocyjny.

Zobacz także:

    None Found
Gabriel Kowalczyk
Student ostatniego roku prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie na wydziale Prawa i Administracji. W tygodniu po zajęciach pracuje jako stażysta w kancelarii prawnej, a w weekendy udziela korepetycji z angielskiego. W wolnym czasie czyta książki i wychodzi z przyjaciółmi na miasto.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w Porady