Czego dotyczy artykuł 190 Kodeksu karnego? Czy groźby według art. 190 k.k. są karalne? Czym jest przestępstwo przeciwko wolności człowieka?

artykul 190 kodeksu karnego

Zastanawiasz się, co w praktyce jest groźbą karalną? Artykuł 190 Kodeksu karnego jasno określa te kwestie. Przykłady z sądownictwa są różne. Sprawdź, jak sądy traktują słowa używane jako groźby karalne.

W życiu każdego człowieka zdarza się wypowiedzieć zbyt wiele nieprzyjemnych słów. Pamiętaj, że kiedy mówisz je do drugiego człowieka, narażasz się na przykre konsekwencje prawne. Pokrzywdzony może podać cię do sądu jeśli stwierdzi, iż użyte słowa noszą znamię gróźb karalnych. Zawsze uważaj na to, jakie słowa wypowiadasz. Nigdy nie wiesz, kiedy zostaną użyte przeciwko tobie. Masz obawy, czy kłótnia z drugą osobą nie przyniesie konsekwencji prawnych? Jako sprawcy przestępstwa w ramach gróźb karalnych grożą ci pewne konsekwencje. Jakie? Więcej informacji na ten temat znajdziesz poniżej.

Groźba karalna a artykuł 190 Kodeksu karnego – czym jest groźba karalna według k.k.?

Według aktualnie obowiązujących przepisów zgodnych z artykułem 190 Kodeksu karnego groźba karalna to nic innego, jak wyrządzenie drugiej osobie przykrości lub innej dolegliwości. Sądzisz, że słowa mają charakter zastraszający? Podczas kłótni druga osoba wprowadziła cię w zakłopotanie i dyskomfort? W takiej sytuacji możesz skontaktować się ze swoim adwokatem i poinformować go o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Pamiętaj, że takie działania ze strony innych osób podlegają grzywnie.

Przeczytaj:  Wygaśnięcie umowy o pracę - jakie są przyczyny i skutki?

Artykuł 190 Kodeksu Karnego mówi jasno, że kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa, podlega ograniczeniu wolności albo pozbawieniu wolności przez sąd. Zawsze istnieje niewielkie ryzyko spełnienia groźby. Sądy w tym przypadku oceniają sytuację w sposób subiektywny. Dopiero na tej podstawie sąd postanawia ścigać osobę odpowiedzialną za popełnienie przestępstwa tego typu.

Groźba karalna – co mówią przepisy na ten temat?

Artykuł 190 Kodeksu karnego mówi jasno, że każdy, kto grozi drugiej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 2, lub jej ograniczenia. W ramach postępowania karnego na wniosek osoby pokrzywdzonej organy ścigania wyjaśniają dokładnie okoliczności sprawy i oceniają ją w sposób obiektywny.

Kodeks karny nie uwzględnia gróźb każdego rodzaju. Zapowiedź popełnienia przestępstwa naruszająca dobro drugiej osoby i jej komfort psychiczny jest przestępstwem.

Orzecznictwo gróźb karalnych – najciekawsze przykłady

Z punktu widzenia osoby, do której kierowana jest groźba, nie zawsze istnieje możliwość realnej oceny zagrożenia. Groźby często traktowane są jako żarty i dokuczliwości. Nie zawsze bowiem wypowiedziane słowa mają charakter przestępstwa według prawa.

Dobrym przykładem jest stanowisko Sądu Najwyższego dotyczące oceny występowania przesłanek do uzasadnionej obawy dopuszczenia się przestępstwa w przyszłości wynikającego z groźby. W tym przypadku wystarczy, że pokrzywdzony jest przekonania, iż groźby są realne do spełnienia. Według przepisów ryzyko realizacji groźby nie musi być obiektywne, a obiektywna musi być tylko sama groźba. Wystarczy, że pogróżki zostaną przekazane danej osobie, a będzie to traktowane jako przestępstwo przeciwko wolności drugiego człowieka.

Kiedy mowa o groźbach według artykułu 190 Kodeksu karnego, pamiętaj, że istotne są zachodzące przesłanki. Sprawca musi grozić dopuszczeniem się przestępstwa wobec drugiej osoby, natomiast groźba musi także wzbudzać realną obawę zagrożenia. Pamiętaj, że groźby, które naruszają dobra innych osób, nie muszą mieć formy słownej. Są to także:

  • gesty;
  • czynności;
  • postawa ciała.
Przeczytaj:  Artykuł 286 Kodeksu karnego – co grozi za przestępstwo oszustwa i wyłudzenia mienia?

Przestępstwo groźby karalnej – gdzie szukać pomocy?

Jesteś ofiarą wyrażania gróźb karalnych? Ktoś narusza twoje prawa do wolności? Przepisy artykułu 190 Kodeksu karnego jasno wskazują na to, kiedy występuje popełnienie przestępstwa w ramach gróźb. Prawo karne to wiele skomplikowanych kwestii. Nie wiesz, jak poradzić sobie z problemem i obawą spełnienia groźby karalnej? Poproś o pomoc adwokata. Dowiesz się, jak uniknąć naprzykrzania się i w jaki sposób wyciągnąć konsekwencję od sprawcy zamieszania.

Jaką formę przybierają groźby karalne?

Pamiętaj, że adresatem groźby kryminalnej nigdy nie może być osoba prawna, a jedynie osoba fizyczna. Artykuł 190 Kodeksu karnego uznaje, że groźby mogą przybierać różne formy, a mianowicie:

  • słów;
  • gestów;
  • czynów;
  • listów.

Masz obawy, że druga osoba jest w gotowości do popełnienia czynu zabronionego? Pamiętaj, że sprawca odpowiada jedynie za naruszenie zdrowia i pozbawienie życia. Kiedy dojdzie do uszkodzenia mienia, które nie ma zbyt dużej wartości przepisy wynikające z artykułu 190 Kodeksu karnego, nie mają zastosowania.

Odpowiedzialność karną ponoszą tylko osoby, które są w pełni świadome, iż swoimi słowami wywołują poczucie strachu u osoby pokrzywdzonej.

Do kogo mogą być skierowane groźby?

Pogróżki nie zawsze na pierwszy rzut oka mają znamiona przestępstwa. Ktoś obraża twoją rodzinę lub grozi jej członkom? Jeśli czujesz strach i obawy przed spełnieniem groźby to jesteś osobą pokrzywdzoną. Kiedy partner grozi swojej partnerce, najprawdopodobniej ich dzieci również odczują spory dyskomfort. Mowa w takim przypadku o pogróżkach zgodnych z artykułem 190 Kodeksu karnego.

Czy stalking zalicza się do czynów, o których mowa w artykule 190 Kodeksu karnego?

Zastanawiasz się, czy stalking zalicza się do naprzykrzania się oraz gróźb? Zdecydowanie tak! Uporczywe kontaktowanie się z drugą osobą i śledzenie jej np. przez social media podlega również postępowaniu karnemu na wniosek złożony przez osobę pokrzywdzoną. Zachowanie sprawcy mówi dużo na temat tego, czy druga osoba poczuje zagrożenie. Stalkowanie przybiera wiele różnych form. Nie zawsze są to agresywne działania. Uważaj jednak, gdyż brak reakcji na prośby o zaprzestanie swoich działań może być pierwszym powodem do strachu o swoje bezpieczeństwo.

Przeczytaj:  Niedotrzymanie terminu umowy - co grozi deweloperowi?

Szantaż i groźby – jak zadbać o swoje bezpieczeństwo?

Chcesz zadbać o swoje bezpieczeństwo? Nie masz pewności, czy słowa i działania drugiej osoby podlegają pod groźby? Koniecznie skontaktuj się ze swoim adwokatem lub radcą prawnym. Dzięki temu unikniesz wielu nieprzyjemności wynikających z męczenia, stalkingu oraz szantażu. Reaguj na groźby – jeśli te nie mają charakteru żartobliwego, koniecznie weź pod uwagę opcję zgłoszenia tego faktu do organów ścigania lub sądu. W dzisiejszych czasach każdy człowiek narażony jest na wiele niebezpieczeństw. Masz uzasadnioną obawę popełnienia czynu zabronionego wynikającego z groźby? Zgłoś to odpowiednim służbom, a te zajmą się tym zgodnie z artykułem 190 Kodeksu karnego.

Zobacz także:

Gabriel Kowalczyk
Student ostatniego roku prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie na wydziale Prawa i Administracji. W tygodniu po zajęciach pracuje jako stażysta w kancelarii prawnej, a w weekendy udziela korepetycji z angielskiego. W wolnym czasie czyta książki i wychodzi z przyjaciółmi na miasto.

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w Kodeks